TopTip

Chaldejský patriarcha Sako je pripravený odstúpiť vo veku 75 rokov

Chaldejský patriarcha Sako je pripravený odstúpiť vo veku 75 rokov zdroj foto: pixabay.com

Chaldejský patriarcha Louis Raphael kardinál Sako opätovne potvrdil svoj zámer, že vo veku 75 rokov ponúkne pápežovi svoju rezignáciu na patriarchálny úrad. Patriarchove vyjadrenie viedlo k diskusii v cirkvi i na sociálnych sieťach, a preto patriarcha prostredníctvom oficiálnych mediálnych kanálov Chaldejského patriarchátu zverejnil vysvetlenie.

V ňom sa uvádza, že podľa platných kánonických smerníc všetci katolícki biskupi po dosiahnutí veku 75 rokov musia pápežovi predložiť žiadosť o rezignáciu na svoj úrad. Toto pravidlo neplatí pre patriarchov východných katolíckych cirkví. Je však „škoda“, že v politike a cirkvi u Východných neexistuje „kultúra odísť z úradu v pravý čas“, uvádza sa v Sakovom vysvetlení.

Rola patriarchu je „služobná rola, ktorá nezávisí od jednotlivca, ktorý ju vykonáva, nech by bol akokoľvek charizmatický“. Vo vysvetlení sa uvádza, že patriarcha Sako „slúžil Cirkvi zodpovedne a svedomito za ťažkých okolností“ a „neočakáva nijakú vďaku ani chválu za vykonanú službu“. Chaldejský patriarcha Louis Raphael Sako dovŕši 75 rokov 4. júla 2023.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
Spacious family house with large basement and a garage.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.