TopTip

Chorvátsko: Biskupi a premiér spoločne vyzvali na očkovanie

Chorvátsko: Biskupi a premiér spoločne vyzvali na očkovanie zdroj foto: pexels.com

Vláda a Katolícka cirkev v Chorvátsku spoločne vyzvali obyvateľstvo, aby sa nechalo zaočkovať proti koronavírusu a dodržiavalo ochranné opatrenia proti pandémii.

Z obavy o ľudí a spoločnosť apelujú na všetkých občanov a veriacich, aby prispeli k prekonaniu súčasnej zdravotnej a sociálnej krízy, uvádza sa v spoločnom vyhlásení premiéra Andreja Plenkoviča a členov Stálej rady Chorvátskej biskupskej konferencie po pondelkovom stretnutí v Záhrebe.

Hlavnou prioritou je ochota nechať sa zaočkovať. No dôležité je tiež správať sa zodpovedne a dodržiavať epidemiologické predpisy na ochranu zdravia a života ľudí.

Chorvátski biskupi a premiér navyše vyzvali na akceptáciu povinnosti testovania pre nezaočkovaných a prekonaných ako prostriedku na zníženie rizika nákazy a jej prenosu. To isté platí o „primeranosti“ covidových certifikátov ako dôkazu o očkovaní, uzdravení alebo teste. „Iba kombináciou dostupných opatrení, ktoré jednotlivo nepostačujú, môžeme účinne brániť šíreniu epidémie,“ uvádza sa vo vyhlásení.

Už minulý týždeň kardinál Josip Bozanić s odkazom na pápeža Františka hovoril o očkovaní proti koronavírusu ako o „skutku lásky k blížnemu“. V rozhovore pre katolícke noviny „Glas Koncila“ záhrebský arcibiskup zdôraznil, že rozhodnutie nechať za zaočkovať musí byť dobrovoľné. Cirkev chce byť sprostredkovateľkou medzi zástancami a odporcami očkovania a takto chce prispieť k jednote spoločnosti.

Len asi polovica Chorvátov je plne zaočkovaná proti koronavírusu. Krajina je tak hlboko pod priemerom Európskej únie. Vláda nedávno zintenzívnila úsilie o zvýšenie miery zaočkovanosti. V pondelok boli prvýkrát potvrdené dva prípady variantu Omikron v Chorvátsku.

V reakcii na rastúci počet infekcií bolo v polovici novembra rozšírené aj na verejný sektor pravidlo: Očkovaný-Testovaný-Prekonaný. Odvtedy sa pred vstupom na úrady a iné verejné inštitúcie vyžaduje covidový certifikát. Predtým to bolo povinné len v zdravotníckych zariadeniach.

Toto opatrenie viedlo k demonštráciám v hlavnom meste Záhrebe. Len minulý týždeň chorvátska vláda oznámila vysoké pokuty pre úradníkov, ktorí nekontrolujú požiadavky vo svojej oblasti. V radoch opozície sa medzitým zbierajú hlasy na vyhlásenie referenda proti povinnosti mať certifikát.

Zdroj: Kathpress

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
Maison de famille classique à plusieurs étages avec galerie et une chambre au rez-de-chaussée.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.