TopTip

Čierna Hora a Srbská pravoslávna cirkev podpísali základnú zmluvu

Čierna Hora a Srbská pravoslávna cirkev podpísali základnú zmluvu zdroj foto: pixabay.com

Belehradský patriarcha Porfirije a čiernohorský premiér Dritan Abazovič podpísali v stredu v Podgorici zmluvu upravujúcu vzťahy medzi štátom a srbskou cirkvou v Čiernej Hore.

Patriarcha Porfirije po podpise vo svojom prejave zdôraznil, že Srbská pravoslávna cirkev si nenárokuje nijaké privilégiá, len jednoducho chce, aby sa s ňou zaobchádzalo ako s ktoroukoľvek inou náboženskou komunitou; nie lepšie, ale ani horšie. Je samozrejmé, že srbská cirkev v Čiernej Hore rešpektuje ústavu a zákony krajiny, povedal patriarcha. Cirkev vždy chcela pracovať pre demokratickú a humánnu spoločnosť.

V Čiernej Hore sú dve pravoslávne cirkvi: Srbská pravoslávna cirkev a oveľa menšia Čiernohorská pravoslávna cirkev, ktorá sa považuje za nezávislú, no rodina autokefálnych pravoslávnych cirkví ju neuznáva. Medzi Srbskou cirkvou a Demokratickou stranou socialistov, ktorá dlhé roky vládla v Podgorici pod vedením súčasného prezidenta Mila Djukanoviča, došlo k mnohým konfliktom. V centre pozornosti boli aj majetkové spory Srbskej pravoslávnej cirkvi so štátnymi orgánmi a konkurenčnou Čiernohorskou pravoslávnou cirkvou

Svoje dno výmena názorov dosiahla novým náboženským zákonom, prijatým koncom roka 2019, proti ktorému Srbská pravoslávna cirkev organizovala masové protesty. V auguste 2020 došlo k výmene vlády, čo uľahčilo situáciu, keď bol následne novelizovaný kontroverzný zákon o náboženstve. No ani za vlády Zdravka Krivokapiča, ktorá bola považovaná za blízku cirkvi a prosrbskú, neuspeli rokovania o základnej zmluve. Krivokapić zrušil avizovaný podpis v máji 2021. Menšinová vláda pod vedením Dritana Abazoviča, ktorá je v úrade od konca apríla 2022, obnovila rokovania so Srbskou pravoslávnou cirkvou.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
Casa estrecha y económica para una parcela pequeña con tejado a dos aguas e iluminada mediante ventanas de tejado Velux. Efecto ático en la planta baja.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.