TopTip

Cirkev má príležitosť inšpirovať k empatii

Cirkev má príležitosť inšpirovať k empatii Portugalská kardiologička Sílvia Monteirová.

Portugalský náboženský spravodajský portál Agencia.ecclesia nedávno uverejnil ďalší podnetný rozhovor s významnou osobnosťou. Do kresla pre hosťa tentoraz zasadla portugalská kardiologička Sílvia Monteirová. Pôsobí v známom univerzitnom meste Coimbra. So svojimi náboženskými postrehmi sa podelila nielen ako veriaca. Prehovorila tiež o svojich nových skúsenostiach ako lekárky, ktorá sa počas pandémie ocitla v prvej línii.

Počas pôsobenia na jednotke intenzívnej starostlivosti sa Sílvia Monteirová každý deň stretáva s utrpením, odchádzaním, ale aj s návratom do života po úspešnej liečbe. Príbeh, ktorý zažíva od prepuknutia pandémie, definovala slovom nádej.

Obdobie pandémie Sílvia Monteirová vníma ako veľkú príležitosť a pozitívnu výzvu pre Katolícku cirkev, ako aj pre samotných veriacich. Ľudská spoločnosť sa podľa nej ocitla v novom priestore, kde získava veľké možnosti uvažovať o zmysle ľudského života. A cirkev musí hľadať spôsoby, ako odovzdať svoje jedinečné posolstvo.

„Viac než kedykoľvek predtým potrebujeme pocítiť silu Cirkvi. Nepotrebujeme len vodcov. Potrebujeme inšpirujúcich vodcov, ktorí podporia vieru v jednotu. Potrebujeme vedenie, ktoré s duchovnou silou, a zároveň s pokorou, vsadí na hodnotných lídrov, aby nanovo odprezentovali hodnotu cirkevného spoločenstva,“ povedala kardiologička.

Sílvia Monteirová sa domnieva, že je tiež veľmi dôležité „poskytnúť priestor rozmanitosti v rámci jednoty, ktorú reprezentuje práve Cirkev“. Ako príklad uvádza medicínske prostredie. Pre medicínu je typická práca v tíme a podpora viacodborového prístupu k spoločnému cieľu. Po aplikovaní podobnej zásady Cirkev môže získať ďalšiu pridanú hodnotu. Preto má byť jednou z jej priorít práve komunikácia.

„Dobrá komunikačná stratégia má v každej organizácii transformačnú silu, ktorá je pre Cirkev rozhodujúcou,“ myslí si kardiologička. Pripomína tiež, že cirkevné spoločenstvo zoskupuje ľudí s podobnými názormi, no dnešná spoločnosť sa vyznačuje názorovou pluralitou. „Znamená to, že musí jestvovať záujem pozvať do diskusie ľudí rôzneho veku, vzdelania, ale aj zástancov rôzneho politického presvedčenia, pretože práve v zanietenej diskusii sa darí spoznávať skutočné potreby spoločnosti a následne reagovať,“ povedala Sílvia Monteirová v rozhovore pre portugalský náboženský portál.        

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
Elegante casa di grandi dimensioni con seminterrato, soluzione abitativa adatta come bifamiliare.

Darujte 2% Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.