TopTip

Cirkev má príležitosť inšpirovať k empatii

Cirkev má príležitosť inšpirovať k empatii Portugalská kardiologička Sílvia Monteirová.

Portugalský náboženský spravodajský portál Agencia.ecclesia nedávno uverejnil ďalší podnetný rozhovor s významnou osobnosťou. Do kresla pre hosťa tentoraz zasadla portugalská kardiologička Sílvia Monteirová. Pôsobí v známom univerzitnom meste Coimbra. So svojimi náboženskými postrehmi sa podelila nielen ako veriaca. Prehovorila tiež o svojich nových skúsenostiach ako lekárky, ktorá sa počas pandémie ocitla v prvej línii.

Počas pôsobenia na jednotke intenzívnej starostlivosti sa Sílvia Monteirová každý deň stretáva s utrpením, odchádzaním, ale aj s návratom do života po úspešnej liečbe. Príbeh, ktorý zažíva od prepuknutia pandémie, definovala slovom nádej.

Obdobie pandémie Sílvia Monteirová vníma ako veľkú príležitosť a pozitívnu výzvu pre Katolícku cirkev, ako aj pre samotných veriacich. Ľudská spoločnosť sa podľa nej ocitla v novom priestore, kde získava veľké možnosti uvažovať o zmysle ľudského života. A cirkev musí hľadať spôsoby, ako odovzdať svoje jedinečné posolstvo.

„Viac než kedykoľvek predtým potrebujeme pocítiť silu Cirkvi. Nepotrebujeme len vodcov. Potrebujeme inšpirujúcich vodcov, ktorí podporia vieru v jednotu. Potrebujeme vedenie, ktoré s duchovnou silou, a zároveň s pokorou, vsadí na hodnotných lídrov, aby nanovo odprezentovali hodnotu cirkevného spoločenstva,“ povedala kardiologička.

Sílvia Monteirová sa domnieva, že je tiež veľmi dôležité „poskytnúť priestor rozmanitosti v rámci jednoty, ktorú reprezentuje práve Cirkev“. Ako príklad uvádza medicínske prostredie. Pre medicínu je typická práca v tíme a podpora viacodborového prístupu k spoločnému cieľu. Po aplikovaní podobnej zásady Cirkev môže získať ďalšiu pridanú hodnotu. Preto má byť jednou z jej priorít práve komunikácia.

„Dobrá komunikačná stratégia má v každej organizácii transformačnú silu, ktorá je pre Cirkev rozhodujúcou,“ myslí si kardiologička. Pripomína tiež, že cirkevné spoločenstvo zoskupuje ľudí s podobnými názormi, no dnešná spoločnosť sa vyznačuje názorovou pluralitou. „Znamená to, že musí jestvovať záujem pozvať do diskusie ľudí rôzneho veku, vzdelania, ale aj zástancov rôzneho politického presvedčenia, pretože práve v zanietenej diskusii sa darí spoznávať skutočné potreby spoločnosti a následne reagovať,“ povedala Sílvia Monteirová v rozhovore pre portugalský náboženský portál.        

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.