TopTip

Cirkev v Čile sa zasadzuje za ľudské práva pred ústavným konventom

Cirkev v Čile sa zasadzuje za ľudské práva pred ústavným konventom zdroj foto: pixabay.com

Katolícka cirkev v Čile sa zasadzuje za komplexnú ochranu ľudských práv v budúcej čilskej ústave. Na vypočutí, na ktorom prezentovali svoje názory rôzne sociálne sily, kardinál Celestino Aos Braco zdôraznil úlohu právneho štátu. Štáty musia garantovať, presadzovať a brániť práva všetkých občanov a zabezpečiť, aby tieto práva boli každému známe, povedal v stredu arcibiskup Santiaga de Chile a predseda Konferencie biskupov Čile podľa správy zverejnenej na webovej stránke arcidiecézy.

Katolícka sociálna náuka zdôrazňuje nedotknuteľnosť ľudskej dôstojnosti, pretože život každého človeka ako Božieho obrazu je svätý a nedotknuteľný. Zásadná rovnosť ľudí pred Bohom má za následok, že diskrimináciu nemožno ospravedlniť. Preto treba každého človeka brániť pred spoločenskými pokusmi odoprieť mu výkon jeho práv alebo mu brániť v ich uplatňovaní.

Zvolením domorodej političky Elisy Lonconovej za svoju predsedníčku začal v júli tohto roka svoju činnosť ústavný konvent. Toto ústavu vytvárajúce zhromaždenie pozostáva zo 155 zvolených zástupcov, ktorí majú vypracovať novú ústavu Čile. Nová ústava má potom nahradiť ústavu, ktorej časti pochádzajú ešte z čias vojenskej diktatúry (1973-1990). Zvolanie ústavného konventu je výsledkom pokračujúceho protestného hnutia v tejto juhoamerickej krajine, ktoré sa začalo v roku 2019.

Zdroj: Kathpress

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
Hausprojekt mit Dachgeschoss, Satteldach und Garage.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.