TopTip

Cirkev v Kolumbii vyzvala partizánov, aby sa zriekli násilia

Cirkev v Kolumbii vyzvala partizánov, aby sa zriekli násilia zdroj foto: pexels.com

Katolícka cirkev v Kolumbii vyzvala marxistických partizánov Národnej oslobodzovacej armády (ELN), aby sa vzdali násilia a prejavili ochotu k dialógu. Výzve predchádzali správy o „ozbrojenom štrajku“ ELN v niektorých nepokojných provinciách tejto juhoamerickej krajiny, ktorý ohrozil obchod, dopravu a bezpečnosť obyvateľstva. „Od kolumbijského štátu očakávame, že bude účinne a komplexne chrániť postihnuté oblasti,“ uvádza sa v liste kolumbijskej biskupskej konferencie, z ktorého citujú noviny El Espectador (piatok). Podľa biskupov vláda musí uznať, že konflikt sa naďalej vyostruje.

Apel Cirkvi sa obracia aj na občiansku spoločnosť, aby sa zasadzovala za demokratickú povinnosť „budovať lepšiu krajinu bez násilia a so sociálnou spravodlivosťou“. Biskupi vyzvali všetky ozbrojené skupiny, aby rešpektovali medzinárodné humanitárne právo a zamysleli sa nad všestrannými dôsledkami, ktoré vyvolali absurdný prúd krvi a nenávisti.

V novembri 2016 vláda vtedajšieho prezidenta Juana Manuela Santosa po štyroch rokoch rokovaní podpísala mierovú dohodu s najväčšou povstaleckou organizáciou v krajine. Odzbrojené Revolučné ozbrojené sily Kolumbie (FARC), premenované na „Comunes“, teraz sedia v parlamente ako politická strana. Časť bojovníkov však odmieta participovať na mierovom procese a pokračuje v ozbrojenom boji. Santos za svoje úsilie dostal v roku 2016 Nobelovu cenu za mier.

Mierové rozhovory medzi kolumbijskou vládou a ELN, ktoré sa začali vo februári 2017 za vlády prezidenta Santosa, sú pozastavené. V máji 2018 boli preložené do kubánskeho hlavného mesta Havany. Úradujúci kolumbijský prezident Ivan Duque zastavil rozhovory v januári 2019 po bombovom útoku ELN na policajnú akadémiu v Bogote, pri ktorom zahynulo 22 ľudí a 66 bolo zranených. Povedal, že podmienkou pre obnovenie rokovaní je prepustenie všetkých rukojemníkov zardžiavaných ELN a ukončenie zločineckej činnosti tejto partizánskej skupiny. Okrem toho Kuba musí vydať do Kolumbie lídrov ELN, ktorí sú zodpovední za bombový útok.

Zdroj: Kathpress

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
Casa unifamiliar para una parcela estrecha.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.