TopTip

Cirkev vystupuje voči štátu otvorene a ústretovo, preto očakáva rovnaký prístup aj od vládnych predstaviteľov

Cirkev vystupuje voči štátu otvorene a ústretovo, preto očakáva rovnaký prístup aj od vládnych predstaviteľov TK KBS

Cirkev vystupuje voči štátu otvorene a ústretovo, preto očakáva rovnaký prístup aj od vládnych predstaviteľov. V relácii Zaostrené to na margo aktuálnych opatrení povedal apoštolský administrátor sede plena Košickej eparchie Cyril Vasiľ. V diskusii poukázal aj na potrebu obojstranného dialógu medzi štátom a cirkvou. Jeho absencia sa okrem iného podpísala aj pod opakované podnety Jána Figeľa na Ústavný súd a Európsky súd pre ľudské práva. Inštitúcie majú rozhodnúť, či zatvorenie kostolov a zákaz individuálnej pastorácie je v súlade s platnou legislatívou. 

Naposledy o nezákonnosti úplného zákazu verejných bohoslužieb rozhodol súd v Škótsku. Podobnú cestu si zvolil aj predseda Správnej rady Nadácie Antona Tunegu Ján Figeľ. Tvrdí, že tak urobil, až keď vláda prestala komunikovať s cirkvami o opatreniach. „Predtým súdy vo Švajčiarsku, v Nemecku, vo Francúzsku rozhodli podobne v prospech náboženskej slobody,“ uviedol v relácii.
Vladyka Cyril Vasiľ reagoval na názor, že cirkev bola pri zavádzaní opatrení príliš servilná a celoplošný zákaz nemala dopustiť. Arcibiskup vraví, že doterajšie postoje biskupov boli vyvážené. „Cirkev bola skôr tá, ktorá hľadala konštruktívne, pozitívne riešenia v zmysle dialógu, v zmysle proporcionality, a preto vystupovala otvorene a ústretovo. A bude vystupovať stále otvorene a ústretovo, ale očakáva, že rovnako otvorene a ústretovo sa budú zohľadňovať aj legitímne požiadavky, o ktorých sa má diskutovať,“ zdôraznil.
Ak by náš Ústavný súd rozhodol o tom, že úplné zatvorenie kostolov je protiústavné aj vo výnimočnom stave, štát by to podľa Jána Figeľa musel rešpektovať. Ide aj o dôležité rozhodnutie do budúcnosti a pre zachovanie demokracie. „Demokracia, ktorá nerešpektuje základný poriadok, respektíve nerešpektuje hodnoty, sa stáva totalitou väčšiny,“ vyhlásil Figeľ.
Celú reláciu Zaostrené s vladykom Cyrilom Vasiľom, Jánom Figeľom a moderátorom Ivom Novákom nájdete v našom archíve. Pravidelnú sobotnú reprízu tentokrát pre mimoriadny veľkonočný program neodvysielame.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.