TopTip

Cirkevný učiteľ Efrém Sýrsky

Cirkevný učiteľ Efrém Sýrsky

V liturgickom kalendári Rímskokatolíckej cirkvi je 9. jún deň venovaný spomienke na cirkevného učiteľa svätého Efréma Sýrskeho. Gréckokatolícka cirkev si spomína na svätého Efréma 28. januára. 

Efrém je najvýznamnejším predstaviteľom kresťanstva sýrskeho jazyka a jedinečným spôsobom spojil povolanie teológa a básnika. Právom mu patrí prezývka „harfa Svätého Ducha“.

Efrém sa narodil v kresťanskej rodine okolo roku 306 v Nisibise (dnešný Nusaybin v juhovýchodnom Turecku). Vyrastal po boku miestneho biskupa Jakuba (303 – 338) a spolu s ním založil v tomto meste teologickú školu.

Po vysvätení za diakona sa Efrém intenzívne zapájal do života miestnej kresťanskej komunity až do roku 363, keď Nisibis padol do rúk Peržanov. Efrém vtedy emigroval do Edessy (Sanliurfa v Turecku), kde pokračoval v pedagogickej a kazateľskej činnosti. Tu aj v júni 373 zomrel po nákaze morom pri ošetrovaní chorých.

Nevie sa spoľahlivo, či Efrém bol mníchom, no v každom prípade je isté, že až do svojej smrti zostal diakonom a žil v celibáte a chudobe.

Sv. Efrém zanechal veľké a pozoruhodné dielo, ktoré možno rozdeliť do štyroch kategórií: diela písané ako skutočná próza (polemické traktáty alebo biblické komentáre); diela písané ako poetická próza; homílie vo veršoch; a nakoniec hymny, ktoré sú určite najrozsiahlejšou časťou Efrémovho diela. Všetky jeho spisy sú svedectvom o tom, že Cirkev aj v starokresťanských dobách učila tie isté pravdy ako dnes.

Efrém je veľmi bohatým a zaujímavým autorom zvlášť z teologického hľadiska. V Efrémovom diele sa teológia snúbi s poéziou. Poézia mu prostredníctvom paradoxov a obrazov umožňuje prehlbovať teologickú reflexiu. Efrémova teológia sa tak zároveň stáva liturgiou a hudbou. Efrém bol skutočne aj veľký skladateľ a hudobník. Práve v liturgickom charaktere Efrémovej teológie sa žiarivo zjavuje Božia pravda.

Ukážky z Efrémových diel nájdete tu.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 17.04.2021

  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na apríl: Za tých, ktorí v krajinách pod diktatúrou, autoritárskym režimom alebo s oslabenou demokraciou bojujú za základné práva, riskujúc vlastné životy.
  • Úmysel KBS na apríl: Aby sme príkladným slávením Veľkej noci prinášali svetu nádej na víťazstvo Božej pravdy a spravodlivosti.
  • Modlí sa o. Ján Krupa.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
  • Za Božiu pomoc, aby ma Duch Svätý obdaril milosťou správneho rozlišovania, milosťou múdrosti a Matka Božia, aby ma priviedla na správnu cestu. Ondrej
  • Za zdravie a Božiu pomoc pre môjho manžela Vladimíra. Mária
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.