TopTip


Cirkevný učiteľ pápež Lev I. Veľký

Cirkevný učiteľ pápež Lev I. Veľký

Lev I. Veľký patrí medzi významné postavy cirkevných i svetských dejín. Za pápeža bol zvolený v roku 440. Jeho pontifikát bol v ťažkom dejinnom období, ktoré bolo zapríčinené politickými rozpormi a sťahovaním národov.

Okrem toho v Cirkvi bolo niekoľko heretických prúdov: arianizmus, pelagianizmus, manicheizmus, priscilianizmus a monofyzitizmus. Na Levov podnet odsúdil Chalcedónsky koncil v roku 451 bludnú náuku monofyzitizmu.

Lev spájal so starostlivosťou o duchovné dobro Cirkvi aj starostlivosť o bezpečnosť veriacich a ich hmotné dobro. V roku 452 sa postavil na odpor proti divým Hunom a ich vodcovi Atilovi pri meste Mantove a presvedčil Atilu, aby sa bez boja vrátili späť. Takto Lev zachránil mesto Rím i krajinu pred spustošením.

Po druhý raz Lev v roku 455 bránil Rimanov proti Vandalom, ktorí napadli Taliansko a Rím zo severnej Afriky. I keď pápež nemohol odvrátiť ich násilný vstup do Ríma, dosiahol aspoň toľko, že nezničili mesto a uchránili obyvateľstvo.

Sv. Lev I. Veľký bol človekom pevného charakteru, hlbokej nábožnosti a neohrozený obhajca čistoty viery. Napísal mnoho listov a homílií, z ktorých viaceré sa zachovali a svedčia o jeho učenosti, horlivosti a pastorálnej starostlivosti.

V roku 1754 pápež Benedikt XIV. vyhlásil Leva I. Veľkého za učiteľa Cirkvi. Jeho liturgická spomienka sa slávi 10. novembra. 

Svätý Lev Veľký upevňoval autoritu rímskeho biskupa a presadzoval pápežský primát. Od začiatku dbal na to, aby primát rímskeho biskupa propagoval nielen náukovo, ale ho aj uplatňoval pri vedení Cirkvi. Vskutku počas jeho dvadsaťročného pontifikátu zosilnelo v širokých kruhoch hierarchie povedomie o prednosti Rímskej cirkvi. Tomuto cieľu malo slúžiť aj vymenovanie stáleho zástupcu – nazývaného apokriziár – v cisárskom meste Konštantínopole. Prvým apokriziárom sa stal biskup Julianus z Kiosu, ktorý zastupoval pápeža už pri Chalcedónskom ekumenickom koncile v roku 451.

Pretože východorímski cisári mali často rozhodujúce slovo aj v cirkevných záležitostiach, pápež v Ríme pocítil veľkú radosť, keď západorímsky cisár Valentinián III. v edikte zo 17. júla 445 uznal právny primát Ríma nad celkovou Cirkvou, pretože vyhlásil, že „nič by sa nemalo diať proti alebo bez najvyššej vôle Rímskej cirkvi“.

Lev neúnavne učil, že ako bol kedysi Peter „zástupcom Krista“, tak je on teraz „zástupcom Petra“. Pretože Kristus ako večný biskup odovzdal Petrovi svoju biskupskú moc, dostáva aj každý nástupca v úrade biskupa Ríma dedične podiel na biskupskej moci Petra.  

Pre biblické zdôvodnenie stačili Levovi známe Ježišove slová apoštolovi Petrovi: „Ty si Peter a na tejto skale postavím svoju Cirkev“ (Mt 16,18). 

Podľa Levovho presvedčenia biskup Ríma vlastní plnú moc  rozhodovať v podstatných otázkach náuky a kresťanského života záväzne pre všetky cirkvi, a to dokonca nezávisle od synod a koncilov.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 28.01.2021

  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na január: Aby nám Pán dal milosť bratsky spolunažívať s príslušníkmi iných náboženstiev, navzájom sa za seba modliť a byť voči všetkým otvorení.
  • Úmysel KBS na január: Aby sme boli na príhovor Panny Márie Bohorodičky chránení pred každým vírusom, ktorý zabíja telo, ale najmä dušu.
  • Modlí sa o. Pavol Jurčaga.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
  • Za zdravie a Božiu pomoc pre ocka. Jozef
  • Za obrátenie. Jano
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.