TopTip

Čo (ne)vieme o Cirkvi
Čo je typické pre katolícku vierouku?

Čo je typické pre katolícku vierouku? Ilustračná fotografia. Zdroj: dominikani.sk

Centrálnym znakom viery Katolíckej Cirkvi je jej „katolícky“, t.j. – v nadväznosti na grécke korene tohto slova – jej „všetko zahrňujúci“ charakter.

To znamená, že katolícke chápanie viery sa usiluje o to, aby spájalo navzájom rozdielne prístupy ku kresťanskej viere, rozličné mysliteľské vyjadrenia teológie a rozdielne formy vyjadrenia viery.

Základným princípom katolíckosti je „et – et“ (aj – aj), nie „aut – aut“ (alebo – alebo). Nejde o exkluzivitu, ale inkluzivitu. To vedie k tomu, že sa navzájom spája aj zdanlivo protikladné. Rozdielne tradície sa uznávajú ako komplementárne, ako vzájomne sa doplňujúce.

Najzreteľnejším príkladom toho v dejinách teológie je takzvaný „spor o milosti“, pri ktorom na prelome 16. a 17. storočia sa dominikáni a jezuiti hádali o spolupôsobení božskej milosti a ľudskej slobody. Zatiaľ čo dominikáni kládli dôraz na účinnosť božskej milosti, jezuiti zdôrazňovali ľudskú slobodu.

Tento spor zamestnával takmer 25 rokov (1582 až 1607) početných teológov a viaceré pápežom ustanovené komisie a skončil sa pozoruhodným rozhodnutím: pápež Pavol V. (1605 – 21) rozhodol, že žiadna z obidvoch teologických škôl nesmie byť odsudzovaná. Obidve pozície treba považovať za legitímne náukové mienky v rámci katolíckej vierouky.

Za týmto názorom, že v určitých otázkach viery môžu existovať  rozličné odpovede (et – et / aj – aj), stojí presvedčenie, že naše ľudské slová nikdy nedokážu adekvátne vyjadriť plnosť božstva. Rozličné prístupy možno hodnotiť ako legitímne pokusy zachytiť božské tajomstvo. Preto sa Katolícka cirkev usiluje integrovať rozdielne spôsoby prístupu vo svojej vierouky, aby tým uchovala svoju katolicitu v zmysle „všetko zahrňujúcej“ viery.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 19.01.2020

  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na január: Aby sa kresťania, príslušníci iných náboženstiev a všetci ľudia dobrej vôle zasadzovali za mier a spravodlivosť vo svete
  • Úmysel KBS na január: Aby si každý z nás uvedomoval, že jednota medzi kresťanmi je podmienkou účinnejšieho svedectva o Božej láske
  • Modlí sa o. Ján Sabol.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
  • Za uzdravenie strýka Vincenta. Damián
  • Za operáciu mamy Betky a Božie požehnanie za rodinu. Leonard
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.