TopTip

Novinky
Čo pre vás chystá Rádio Lumen v roku 2018?

Čo pre vás chystá Rádio Lumen v roku 2018?

o. Juraj Spuchľák s kolegami v rádiovej kaplnke Sv. Michala Archanjela.

S príchodom nového roka prichádzajú často aj smelé plány, predsavzatia a zámery. O významných projektoch, miľníkoch i novinkách, ktoré pre vás chystá Rádio Lumen v roku 2018 hovorí generálny riaditeľ o. Juraj Spuchľák.

Každý rok je pre každého z nás niečím výnimočný. Niekomu sa narodí vytúžené dieťaťa, iného príjmu na vysnívanú školu, ďalší získa skvelú prácu. Aj rádio je živý organizmus, kde pracujú ľudia s ľuďmi. Skôr ako si povieme čím bude pre Rádio Lumen rok 2018 výnimočný, skúsme najskôr krátke poohliadnutie sa na rok 2017. Čo Ti najviac rezonuje v pamäti?

Osobitným spôsobom sme vďační za každú príležitosť stretnúť sa či už pri oltári, alebo osobne s poslucháčmi, chorými, cirkevnými predstaviteľmi. Utkveli mi v pamäti aj mnohé stretnutia vo vlaku počas púte do Lúrd. To ma veľmi utvrdilo aj v poslaní a inšpirovalo v smerovaní rádia. Nemyslím na konkrétne opatrenia, ale na vedomie starostlivosti, že v tom chceme pokračovať a venovať sa vzťahom s poslucháčmi. Pretože aj oni sú veľmi otvorení k nám. Návštevy farností veľmi zarezonovali medzi poslucháčmi, ale aj tými, ktorí sa nezúčastnili, len o tom počuli v našom vysielaní. V tom spočíva umenie, že vieme cez éter preniesť aj atmosféru nielen fakty. Ďalej veľmi silne som vnímal vznik časopisu – rozvoj spoločenstva patrónov. Otvorilo to nové možnosti pre našich podporovateľov. Je to niečo trvácne - akási časová rezerva, ktorá poskytuje cesty ako sa s nami spojiť a vždy sa k časopisu môžu vrátiť a prelistovať si ho. Spomínam si intenzívne aj na Krakov, ale aj stretnutia s Lumenrodinami.

Súhlasím, určite je na čo spomínať. Keď si rok rozmeníme na drobné, na každý deň pripadne nesmierne veľa zážitkov a nezabudnuteľných chvíľ ostávajúcich už len v spomienkach. Rok 2017 je za nami a my môžeme hľadieť dopredu. Tak skúsme najskôr široký záber na nový rok. Čím bude pre Rádio Lumen výnimočný?

Rok 2017 bol rokom stretnutí aj ciest. Rok 2018 by mal byť rok skrášľovania nášho vzťahu. Prirovnám to k záhrade. Doteraz sme robili orbu a plot, už vieme kde treba drenáž, kde bude nápor zeminy, kde treba pridať, kde ubrať, teraz sa budeme venovať už len semiačkam, rastlinám, cestičkám a verím, že o pol roka bude záhrada kvitnúť a potom ju treba len udržiavať. Myslím, že ho budeme prežívať slávnostnejšie, keďže máme 25.výročie existencie rádia. Budeme aj bilancovať, pripomenieme si ľudí, ktorí v tomto rádiu urobili veľa a chceme myslieť na našich poslucháčov, ktorí nás podporovali počas života tu na zemi, ale aj tých, ktorí už nie sú medzi nami a podporujú nás zhora. Na otcov biskupov, ktorí majú veľkú zásluhu na existencii tohto rádia a túto vďačnosť sa budeme usilovať pretaviť do jednoty. To je cieľom celej snahy v roku 2018.

Slávnostné posvätenie relikvie sv. Jána Pavla II počas prvej návštevy farnosti v roku 2017 v obci Svinia. Generálny riaditeľ vníma tento zážitok ako orodovanie samotného Jána Pavla II.

Nadviažem na záhradnícky metaforizmus. Každá záhrada potrebuje aj podporný fertilizér a tými postrannými podporovateľmi pre rádio je napríklad aj webstránka. Webstránka lumen.sk bude onedlho v novom šate. Čo k tomu viedlo, prečo a na čo sa môžu ľudia tešiť?

Po rokoch každý byt potrebuje vymaľovať. Stále to však bude ten istý byt, tá istá izba, len vynovená a možno trochu premiestnený nábytok. A tak je to aj s webstránkou. Po rokoch sme prišli na to, že potrebuje "vymaľovať a trochu popremiestňovať nábytok". Tak ako napredujeme my v éteri a zavádzame novinky aj naša webstránka, aby s tým korešpondovala potrebuje inovovať. Nový dizajn bude viac user-friendly, teda pre užívateľov priateľskejší. Budeme to responzívny web, v ktorom sa dobre zorientujú užívatelia mobilov a tabletov.

Termín 14. rozhlasovej púte do Sanktuária Božieho Milosrdentsva v poľkých Lagievnikoch je už známy. Môžu sa ľudia aj tento rok tešiť na nejaké novinky v Krakove?

Áno, náš stánok bude na inom mieste, viac "po ruke" a verím, že aj PR oddelenie prinesie nejakú novinku, ktorú sa dozviete včas.

Jednou z noviniek pre patrónov rádia a teda aj podporovateľov je aj časopis Lumen klub. Bude sa v tomto počine pokračovať?

Áno, pozemskí patróni nášho rádia sa môžu tešiť na ďalšie čísla časopisu s cennými informáciami o dianí v rádiu, o ľuďoch a našich poslucháčoch.

Na čele Rádia Lumen stojíš už pomerne dlho, takže profil typického poslucháča nášho rádia je ti veľmi dobre známy. Vieš čo má rád, aké relácie preferuje, či dokonca z prieskumov aj to, akú značku zubnej pasty používa. Čo by si poslucháčom odkázal a akým posolstvom by si ich rád oslovil v tejto chvíli?

S odpoveďou na túto otázku mi pomohol jeden otec- manžel z blízkej rodiny, ktorý mi pri novoročnom prianí povedal, že mi praje pokoj. Niekedy nám zdravie neslúži dobre, inokedy chýbajú peniaze, alebo čas. Ja prajem našim poslucháčom, aby mali pokoj.

A aká je tvoja definícia pokoja?

Kristov pokoj. To je vlastne vedomie človeka, ktorý je v božom náručí. Prirovnám to k bežnej životnej situácii. Predstavte si, že kráčate po zľadovatelom chodníku. Miestami je mierne namrznutý a niekde hotové klzisko. Ten povrch odzrkadľuje rôzne životné ťažkosti a problémy keď necítime pevnú pôdu pod nohami a to isto uznáte nie je nič príjemné. Vyľakáte sa, lebo nohy začnú lietať každá iným smerom a zrazu zbadáte zábradlie, nejakú rukoväť, ktorej sa môžete chytiť. Je silná, pevne zabitá do steny a vy viete, že sa nemusíte báť a môžete jej dôverovať, lebo nespadnete. Kristov pokoj je pokoj človeka, ktorý nestráca vedomie tejto radostnej božej opatery ani vtedy, keď mu niečo z toho, čo tento svet považuje za istotu, chýba. A nechce vymeniť pokoj za zdanlivú istotu. Prajem si, aby sme si vždy uvedomili, kde je náš pokoj.

Podobné články

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 21.09.2018

  • Milí poslucháči, svoje úmysly modlitieb nám posielajte emailom na umysel@lumen.sk
  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na september: Aby mladí Afričania mali prístup k vzdelávaniu a práci vo vlastnej krajine
  • Úmysel KBS na september: Nech námahy našich žiakov a študentov sprevádza pomoc Ducha Svätého
  • Modlí sa o. Pavol Jurčaga.
  • Za zdravie pre Kamilku. Ivana
  • Za Božie požehnanie rodiny Tomášovej. Lenka
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.