TopTip

Novinky
Čo vás zaujíma v našej duchovnej poradni na facebooku?

Čo vás zaujíma v našej duchovnej poradni na facebooku? zdroj foto: pexels.com

Nefungujúce vzťahy, láska, vplyv zlého ducha... To sú tri najčastejšie témy, ktoré sa opakujú v duchovnej online poradni. Pozrite si, ako odpovedali naši duchovní otcovia.

Na duchovnú poradňu Rádia LUMEN na facebooku sa môžete obrátiť online v správe od pondelka do štvrtka vždy od 13:00 do 14:00. Každý deň radíme v inej oblasti s odborníkmi - kňazmi z rôznych oblastí. V pondelok diskutujete o cirkevnom práve v živote katolíka s Mons. Jánom Dudom. V utorok sa môžete poradiť s o. Pavlom Hudákom o snúbeneckej, či manželskej láske. V stredu čaká na vaše otázky exorcista Matúš Marcin a vo štvrtok náš náboženský redaktor Ján Sabol, ktorý radí v rodinných problémoch alebo v rôznych témach týkajúcich sa viery v Boha. Poradňa je k dispozícii zadarmo každému, kto prejaví záujem na sociálnej sieti facebook. 

Život v rodine nie je bez problémov

Rodinný život prináša naozaj všeličo. Lásku, porozumenie, no niekedy aj nepochopenie a násilie... Téme sme sa venovali vo štvrtkovej poradni:

Vaša otázka:
Moji synovia už v dospelom veku sa majú radi, no občas medzi nimi dochádza ku konfliktom, ktoré končia surovou bitkou. Ako to vyriešiť?

Odpovedá o. Ján Sabol:
Myslím, že najlepšie je sa s nimi o tom porozprávať v čase, keď sú pokojní. Treba im predstaviť správne vzory, že hrdinstvo je zniesť krivdu, pokoriť sa a snažiť sa o porozumenie. Že sú to vzácne dary, ktoré sa dá osvojiť a že im v ich ďalšom už samostatnom živote budú mnohí za to vďační, vrátane manželky, ak sa chcú oženiť. Treba sa učiť držať svoje telo a emócie na uzde. To je hrdinstvo. Inšpirovať vás môže film Nezlomný. Prajem hojnosť požehnania, trpezlivosti, pokoja a múdrosti.

Kedy je možné uvažovať o manželskej nulite?

Alkohol sa stal v mnohých prípadoch koncom viacerých pekných manželstiev. Je možné v danej situácii uvažovať o nulite manželstva? Na takúto otázku odpovedal Mons. Ján Duda, odborník na cirkevné právo:

Vaša otázka:
Môj manžel je alkoholik, v manželstve som dosť trpela aj s deťmi, rôzne druhy psychického týrania, ponižovanie, vysmievanie, vyhrážanie... Moja láska časom úplne ochladla, síce som sa modlila o pomoc a obrátenie… Stretla som v práci muža, ktorý mi ukázal, že aj muži vedia byť milí k ženám a nie len dennodenné urážky. Mám šancu uspieť, ak podám žiadosť o nulitu manželstva?

Odpovedá Mons. Ján Duda:
Nebolo by správne, ak by Vám niekto predpovedal koľko percent šance úspešnosti, resp. neúspešnosti svojho prípadu na cirkevnom súde. Šance môžu byť rôzne a napokon o prípade rozhoduje konkrétny súdny senát. Ale vyjadrím sa k Vášmu prípadu. Ak by sa preukázalo, že Váš manžel bol alkoholik už v čase sobáša, mal sklony k psychickému alebo fyzickému týraniu, ponižovaniu, vyvolalo by to vážnu otázku o psychickej spôsobilosti Vášho manžela pre manželský stav/spolužitie. A podľa zásady, že "nikto sa nezaväzuje platne k niečomu, čo nie je schopný splniť" (kán. 1095, 3 CIC), mohlo by manželstvo byť vyhlásené za nulitné. Obvykle sa pri procesnom dokazovaní na cirkevnom súde vyžaduje znalecký psychologický alebo psychiatrický posudok. Skrátka, dať podnet na preskúmanie platnosti manželstva je v tomto prípade možné. Otázka je ale v tom, čo je možné na súde preukázať, aké dôkazy je možné predložiť a ako ich posúdi cirkevný súd.

Vzťahy mladých ľudí k rovnakému pohlaviu

Ak sa mladý človek rozhodne pre vzťah s partnerom rovnakého pohlavia, tak sa mnohí rodičia začínajú trápiť. Ako konať v takej chvíli?

Vaša otázka:
Dcéra má psychické problémy. Myslím si, že za to môžem čiastočne aj ja. V uplynulom čase mi povedala, že má sexuálnu orientáciu na dievčatá. Trápi ma to. Vychovávam ju už dlho sama, s otcom má pekný vzťah, ale len na diaľku. Čo mám robiť? Ako sa za ňu správne modliť?

Odpovedá o. Pavol Hudák:
Identita človeka v období dospievania potrebuje potvrdenie, prijatie vedomia, že je krásne byť mužom alebo ženou. Mnohí mladí vo veku vašej dcéry riešia problém sebaprijatia a s tým je spojená aj identita. To, čo môže najviac pomôcť dcére je láskyplné prijatie. Vzhľadom k tomu, že má vzťah s ockom na diaľku, bolo by dobré, aby bol vrelý, plný úcty a dôvery otca k dcére a keby sa mohli sem tam stretnúť, aby cítila aj fyzicky jeho prijatie. Všeobecne najsilnejšie potvrdzuje identitu v rodine otec. Ak by bol vo vašej rodine nejaký muž, ktorý by vedel byť k nej správaním gentleman, mohlo by jej to pomôcť pri formovaní vlastnej identity, aby začala byť hrdá na to, že je žena. V dospievaní zvyčajne prichádzajú tri krízy: kríza viery, morálnych hodnôt a identity. Niekedy sú dosť vzájomne prepletené. Kríza identity môže vzniknúť z prirodzeného pocitu, že nemám vzťah s chlapcom, nedarí sa mi, tak skúsim s kamarátkou, s ktorou si rozumieme. Bežne mladí tento problém takto riešia, lebo všade počujú, že vraj to tak má byť. Ak ich niekto zle nasmeruje, potom môžu na to doplatiť. Netreba sa báť, skôr byť veselá, pozitívna, vytvárať prijatie, vyjadrovať radosť z toho, že je. Poproste aj blahoslavenú Anku Kolesárovú o pomoc troma Zdravasmi a modlitbičkou k nej. Máte ju na internete. Prípadne môžete ju nasmerovať k nám na Púť radosti. No bolo by dobré, aby podnet nebol od vás, ale radšej od spolužiačky, kamarátky atď.

 

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 20.09.2020

  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na september: Aby nebolo drancované prírodné bohatstvo našej planéty, ale aby sa využívalo a rozdeľovalo primerane a spravodlivo
  • Úmysel KBS na september: Aby učitelia viedli svojich žiakov k pravým morálnym i duchovným hodnotám
  • Modlí sa o. Ján Krupa.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
  • Za uzdravenie sestry Miroslavy zo Sobraniec. Brat Peter
  • Za Božiu ochranu pre moje dcéry na ich ceste do zahraničia a šťastný návrat domov
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.