TopTip

Cyril Vasiľ chorým: Pán pozná obavy, úzkosť, strach každého z vás

Cyril Vasiľ chorým: Pán pozná obavy, úzkosť, strach každého z vás TK KBS

Pri príležitosti 29. Svetového dňa chorých sa prostredníctvom videa prihovoril chorým predseda Rady Konferencie biskupov Slovenska pre pastoráciu v zdravotníctve, arcibiskup Cyril Vasiľ. Apoštolský administrátor Košickej eparchie zdôraznil, že je dôležité, aby sa chorý človek necítil osamotený. Práve pri chorobe vyžadujúcej nevyhnutnú zvýšenú izoláciu je podľa neho dôležité urobiť kreatívne a obetavo všetko, aby sa nemocní necítili v osamotení. Vladyka Cyril tiež zdôraznil potrebu vysloviť vďaku každému členovi zdravotníckeho personálu, ktorý akýmkoľvek spôsobom vstupuje do kontaktu s chorými za to, že aj v ruchu oddelenia dokáže vnímať nemocného ako osobu, ako človeka, ktorý môže byť jeho skutočným bratom, otcom, matkou či sestrou. 

 

Predseda Rady KBS pre pastoráciu v zdravotníctve, arcibiskup Cyril Vasiľ vo svojom príhovore poukázal, že dnes v súvislosti s pandémiou hľadíme na štatistiky celoplošne a pri tom všetkom nám môže uniknúť, že za každým číslom je konkrétny človek, konkrétny životný osud. „Pán pozná obavy, úzkosť, strach každého z vás, drahí nemocní. Je pri vás v horúčke i triaške, v bolesti i v apatii spôsobenej chorobou. Ten, ktorý vdýchol do nozdier človeka svoj dych života, je prítomný v každom ľudskom vdychu i výdychu,“ povedal vladyka.


Administrátor Košickej eparchie Cyril Vasiľ zdôraznil, že je dôležité, aby sa nemocný človek necítil sám. „Pri chorobe vyžadujúcej nevyhnutnú zvýšenú izoláciu je dôležité urobiť kreatívne a obetavo všetko, aby sa nemocní neocitli v osamotení. Skutočnom. I v tom vnútornom, ktoré dolieha na chorého aj napriek neustálemu ruchu personálu v nemocničnej izbe,“ zdôraznil.


Vladyka Cyril tiež pripomenul, že pripútaný na lôžko choroby sa každý cíti zraniteľný a nikto tam nie je veľký. „Človek, ktorý je donútený vložiť svoj život do rúk iných, je ten najmenší. Je to Kristus v každodennom stretnutí. Zveruje sa do ľudských rúk, do vašich rúk, zdravotnícki pracovníci, podobne ako sa všetkým veriacim v týchto mesiacoch zveruje do rúk v Eucharistii. Vyžaduje si, aby sme sa ho dotýkali, aby sme ho prijímali s podobnou úctou,“ upozornil arcibiskup.


Celý príhovor arcibiskupa Vasiľa je možné nájsť aj na stránke Košickej eparchie.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 23.09.2021

  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na september: Aby sme všetci vedeli robiť odvážne rozhodnutia v prospech jednoduchého životného štýlu, šetrnému voči životnému prostrediu, a aby sme sa tešili z mládeže, ktorá si radikálne osvojila tento štýl.
  • Úmysel KBS na september: Aby sa posolstvo evanjelia stávalo viditeľným v praktických činoch a živote našej spoločnosti.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.