TopTip

Cyril Vasiľ SJ požehnal priestory Klenotnice Zemplínskeho múzea

Cyril Vasiľ SJ požehnal priestory Klenotnice Zemplínskeho múzea

Vladyka Cyril Vasiľ SJ, apoštolský administrátor Košickej eparchie, požehnal priestory Klenotnice Zemplínskeho múzea v Michalovciach. Klenotnica je novou stálou expozíciou venovanou vzácnym pokladom minulosti. Návštevníkom chce predstaviť cenné, umelecko-historické, archeologické a numizmatické artefakty, ktoré sú späté s kaštieľom a regiónom Zemplína. Do zbierky vystavených sakrálnych predmetov prispela aj Košická eparchia. Pre expozíciu zapožičala vzácnu liturgickú súpravu a biskupské kríže, ktoré dostal vladyka Milan Chautur CSsR, košický eparchiálny biskup, ako dar od pápeža sv. Jána Pavla II. ešte začiatkom 90. rokov 20. storočia.

Vladyka Cyril vo svojom príhovore pripomenul dôležitosť uchovávania historickej pamäte, zvlášť v regiónoch, ktoré v dejinách mohli stáť na okraji veľkých udalostí. Novootvorená expozícia je dobrým dôkazom toho, že Zemplín nie je zabudnutým regiónom a má bohatú, aj keď často ešte neodkrytú históriu. Vždy bol a je dôležitou križovatkou národov, kultúr, a predovšetkým duchovných tradícii kresťanského Východu a Západu. Preto je dôležité tieto tradície objavovať, uchovávať a ponúkať ich aj ľuďom dnešnej doby.

Zemplínske múzeum a Gréckokatolícka cirkev už aj v minulosti pripravili niekoľko spoločných projektov. Išlo predovšetkým o organizáciu vedeckých konferencií a výstav, ktoré za Gréckokatolícku cirkev zastrešil Spolok sv. Cyrila a Metoda so sídlom v Michalovciach. Aj vďaka týmto úspešným projektom sa vedenie múzea dohodlo s arcibiskupom Vasiľom na ďalších oblastiach, v ktorých by bola možná vzájomná spolupráca medzi múzeom a Košickou eparchiou.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
Progetto di casa a un piano. Casa di 4 stanze senza garage.

Darujte 2% Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.