TopTip

Zo zahraničia
Ďalší Slovák sa stal pápežským ceremoniárom

Ďalší Slovák sa stal pápežským ceremoniárom Ľubomír Welnitz počas slávenia sv. omše v Pápežskom slovenskom kolégiu sv. Cyrila a Metoda v Ríme. Foto - kolegiumrim.kbs.sk

Mimoriadnej pocty sa v tomto týždni dostalo slovenskej liturgickej škole a osobitne Mons. Ľubomírovi Welnitzovi, slovenskému kňazovi pôsobiacemu v Ríme, ktorý bol vymenovaný za pápežského ceremoniára. 43-ročný Mons. Welnitz je rehoľníkom, členom združenia Dielo Ježiša Veľkňaza, ktoré je medzinárodným verejným klerickým združením podľa pápežského práva, duchovne prepojeným so ženským rehoľným spoločenstvom Rodina Panny Márie. Doteraz pôsobil ako úradník Apoštolskej penitenciárie a osobný sekretár jej prefekta, talianskeho kardinála Maura Piacenzu. Je držiteľom doktorátu z kánonického práva, ktorý získal na Pápežskej univerzite sv. Tomáša Akvinského v Ríme, známej aj ako Angelicum. Na základe tohto menovania sa Mons. Welnitz začlení do širšieho kolektívu pápežských ceremoniárov. V ich čele stojí majster pápežských liturgických slávení Mons. Guido Marini. Nebude však jediným Slovákom v tomto tíme. Okrem neho tam už totiž niekoľko rokov pôsobí Mons. Ján Dubina, kňaz Banskobystrickej diecézy.

Obmeny v komisii pre zdravotníctvo

Ďalšie personálne zmeny sa týkajú zloženia Pápežskej komisie pre činnosť cirkevných právnických osôb v zdravotníckom sektore. Na základe poverenia pápeža Františka štátny sekretár Svätej stolice, kardinál Pietro Parolin, obmenil jej zloženie. Z doterajšej šesťčlennej komisie bol vo funkcii potvrdený jej predseda, Mons. Luigi Misto a sekretárka komisie, rehoľná sestra Annunziata Remossi. Komisia bola doplnená o ďalších sedem členov, z ktorých dvaja sú kňazi a ostatní laici, odborníci v oblastiach súvisiacich so zdravotníckym a sanitárnymi sektorom. Spomínaná komisia bola ustanovená pápežom v decembri roku 2015. Novovymenovaní členovia majú trojročný mandát.

Správa majetku Svätej stolice

Ďalšia personálna zmena sa týka správy majetku Svätej stolice. Taliansky finančný odborník Fabio Gasperini totiž na základe rozhodnutia Svätého otca obsadí miesto sekretára Správy majetku Apoštolskej stolice. Vo funkcii nahradí Mons. Maura Rivella. Gasperini, ktorý sa narodil v roku 1961, vyštudoval ekonómiu a doteraz pracoval ako finančný poradca a audítor v popredných bankových a poisťovacích spoločnostiach. V súčasnosti predsedá správnej rade známej konzultačnej spoločnosti Ernst & Young, kde zodpovedá za bankovníctvo a kapitálové trhy v Európe a na Blízkom východe.

V rámci Správy majetku Apoštolskej stolice sa tak vôbec prvýkrát dostáva laik na druhú manažérsku pozíciu. Tento úrad založil roku 1967 pápež sv. Pavol VI. Zabezpečuje finančný chod Rímskej kúrie a spravuje nehnuteľnosti Svätej stolice. V jej čele stojí kardinál Calcagno a finančnú kontrolu zabezpečuje Ekonomický sekretariát, novozaložený pápežom Františkom a vedený jezuitom Juanom Guerrerom.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 13.07.2020

  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na júl: Aby bolo dosť ľudí, ktorí budú s láskou, úctou a dobrými radami sprevádzať rodiny
  • Úmysel KBS na júl: Aby nezamestnaní našli prácu, ktorú potrebujú pre dôstojný život a zabezpečenie rodín
  • Modlí sa o. Ján Krupa.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
  • Za zdravie a Božie požehnanie pre moje dcéry Beátku a Julku, aby si našli dobrých kresťanských manželov. Mama
  • Za uzdravenie mysle od úzkostí a strachu pre Helu
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.