TopTip

Z domova
Darí sa katolíckym deťom v škole viac?

Darí sa katolíckym deťom v škole viac?

Začiatok školského roka absolvujú všetky školopovinné deti bez rozdielu farby pleti, pohlavia, či vierovyznania. Ako prežívali katolícke deti našich kolegov nástup do školy?

Mnohí "Lumeňáci" majú už skolopovinné deti. Niektorí z nich odpovedali na tieto dve otázky súvisiace so začiatkom školského roka 2017/2018.

1. Vložili ste prvý deň v škole aj vy do spoločnej modlitby s deťmi? Ako ste sa pripravovali na začiatok nového školského roka?

2. V pondelok - prvý školský deň obletela Slovensko karikatúra, na ktorej mama vedie dcéru do školy a dievčatko hovorí: “Najviac sa teším sa na slávnostný prejav ministerky pôdohospodárstva.” Deti to asi veľmi neprežívali, že stolička ministra školstva bola prázdna, ale svojich učiteľov určite áno. Zažili ste nejaké milé/nemilé prekvapenie tento rok?

 

Lucia Pálešová, redaktorka spravodajstva

1. Musím sa priznať, že na príchod nového školského roka sme sa nejako špeciálne duchovne nepripravovali. Skôr išlo o úplne pragmatické povinnosti s materiálnym zabezpečením detí, keďže v súčasnosti si žiaci musia do školy nosiť všetko od ceruziek až po hygienické potreby. Vždy si pri tom spomeniem na naše „staré dobré časy“, keď sme v prvý školský deň dostali vždy nejakú knižku, zošity, pravítko, ceruzky, gumu atď...rodičia vlastne do školy kupovali minimum a už vôbec nedoplácali toľko ako súčasný rodič.

2. Verím, že prínos novej ministerky školstva bude aspoň sčasti pozitívny. Aj keď ma trochu sklamali už jej prvé vyjadrenia k plánom. Nemyslím si, že práve to aby prebehlo testovanie piatakov by malo byť prioritou slovenského školstva. Škola je o vzťahoch, prístupe, prostredí, spolupráci...takže to bolo skôr nemilé prekvapenie. Nás ako rodinu čakalo viac noviniek na začiatku tohto školského roka. Najmladší Sebi začal navštevovať Materskú školu, najstarší Kubko nastúpil na druhý stupeň a Natálku tiež v 3. ročníku čakala nová pani učiteľka. Aj keď sa hovorí, že začiatky sú ťažké, my to našťastie až tak veľmi zatiaľ nepociťujeme.

 

Janka Vajcíková, projektový manažér na marketingu

1. S deťmi sa každý večer spolu modlíme a deň pred nástupom do školy, pre Ninku to bolo úplne prvýkrát, sme do prosieb zahrnuli, nech sa jej v škole páči. Nijako špeciálne sme sa na začiatok školského roka nepripravovali okrem nákupu školských pomôcok, tašky a vecí, keďže zo všetkého vyrástla.

2. Nespomínam si  na nič, čo by bolo hodné publikovania . Milé je napríklad to, že môj 4 a pol ročný syn sa každý večer modlí, aby mal dobrú ženu, tak sa teším na nevestičku. :)))

 

Janka Golhová, referent pre styk s verejnosťou

1. Začiatok školského roka je pre mňa aj pre deti veľmi dôležitý, lebo dobrý alebo zlý štart môže ovplyvniť ďalšie smerovanie. Po prázdninách mala moja dcérka veľké očakávania, tak sme sa s nimi modlili tak detsky, ale ja osobne som naozaj vytrvalo už viac dní vopred prosila Boha. Nech nám pomôže, nech deti majú v kolektíve takých správnych kamarátov, prosila som o múdrosť, zodpovednosť, aby boli charakterní, aby nezávideli, nevysmievali sa, aby deti neodsudzovali a boli súcitní. Taktiež, aby sme v nich objavili talenty, ktoré majú, nech ich rozvíjajú, tiež aby sme ich nepreťažili, ale zachovali aj ich hravú detskosť.

2. S pani učiteľkami som zatiaľ veľmi spokojná a vkladám do nich veľkú dôveru, že naše deti správne povedú, lebo sú s nimi žiaľ oveľa viac času ako my rodičia a majú na nich veľký vplyv. Musím len veriť, že ak sme deti doteraz doma naučili to dobré, v domácom prostredí, že sa nedajú strhnúť na zlé cesty. Týmto naozaj ďakujem všetkým učiteľom/učiteľkám, ktorí vkladajú do svojej práce celé srdce.

Podobné články

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Vaše úmysly 18.07.2018

  • Milí poslucháči, svoje úmysly modlitieb nám posielajte emailom na umysel@lumen.sk
  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na júl: Aby kňazi, ktorí s námahou a v samote pastoračne pôsobia, pociťovali neustálu pomoc a podporu Pána a spoločenstva.
  • Úmysel KBS na júl: Nech sa oslavy dedičstva otcov našej viery, sv. Cyrila a Metoda, prejavia v živote národa.
  • Modlí sa o. Juraj Spuchľák, riaditeľ Rádia Lumen.
  • Za zdravie, za uzdravenie mojej duše a tela a za celkové uzdravenie, za nájdenie seba samého. Ľubomír
  • Za Božiu pomoc pre dcéru Veroniku, za šťastné donosenie dieťatka, za šťastný pôrod, za lekárov, nech ich ruky a myseľ vedie Pán, za zdravie bábätka a mamky a za ochrancu ich celej mladej rodiny, ako aj zaťa Paľa. Rodičia Hanka a Ján
  • Za telesné a duševné uzdravenie môjho ocka Jozefa, mamky Jany, bratov Martina a Petra a za manžela Tomáša. Nech je Pán Boh stále prítomný v našej rodine a pomáha nám chrániť sa od hriechu. Miroslava
  • Za uzdravenie zo závislosti od alkoholu pre švagra Františka, synovca Petra a kamaráta Dušana,za uzdravenie zo závislosti hry na automaty pre švagra Petra, za dar živej viery v našej rodine a za dcéru Viktorku, aby našla cestu k Bohu. Monika
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.