TopTip

Do úradu uviedli nového istanbulského rímskokatolíckeho biskupa

Do úradu uviedli nového istanbulského rímskokatolíckeho biskupa

V sobotu  18. decembra uviedli do úradu nového apoštolského vikára pre Istanbul, biskupa Massimiliana Palinura. Na bohoslužbe v katedrále Svätého Ducha v istanbulskej štvrti Sisli sa zúčastnil aj ekumenický patriarcha Bartolomej na čele delegácie pravoslávnych biskupov. V krátkom príhovore ekumenický patriarcha zaželal novému biskupovi, ktorého pozná už dlhé roky, Božie požehnanie pre jeho službu, ako informoval cez víkend informačný portál „Orthodox Times“.

47-ročného Palinura v septembri tohto roka pápež František vymenoval za apoštolského vikára v Istanbule. Ako biskup Palinuro stojí na čele cirkevného obvodu na Bospore s približne 15-tisíc katolíkmi. Palinuro nastúpil po Mexičanovi Rubenovi Tierrablancovi Gonzalezovi (1952 – 2020), ktorý viedol Apoštolský vikariát v Istanbule od roku 2016 a pred rokom zomrel na následky ochorenia COVID-19.

Nový apoštolský vikár pôsobí v Turecku už vyše deväť rokov ako kňaz katolíckej misie Fidei Donum. Palinuro bol najskôr farárom v katedrále v Izmire, ostatne pôsobil ako farár v Trabzone. Za biskupa ho vysvätil 7. decembra prefekt Kongregácie pre východné cirkvi Leonardo kardinál Sandri v katedrále Ariano Irpino (južné Taliansko). Ako apoštolský vikár v Istanbule bude tento rodený Talian zodpovedný aj za katolíckych veriacich byzantského obradu v Turecku.

Z ohľadu na Konštantínopolský pravoslávny patriarchát Vatikán nezriadil v Istanbule riadnu diecézu, ale Apoštolský vikariát, ktorý predstavuje nižšiu cirkevnú štruktúru. Cudzinci tvoria väčšinu katolíkov Apoštolského vikariátu v Istanbule, pod ktorý  spadá severozápadná časť Turecka. Juhozápadná časť Turecka je v jurisdikcii Izmirskej arcidiecézy. Okrem toho existuje Apoštolský vikariát Anatólie, pod ktorý spadá celý východ Turecka.

Vlastné cirkevné štruktúry má v Turecku aj Arménska katolícka, Chaldejská a Sýrsko-katolícka cirkev. Všetky tieto cirkvi tu majú len po niekoľko tisíc členov.

Zdroj: Pro Oriente

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
Maison à 4 pièces pour terrain étroit.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.