TopTip

Z domova
Do večnosti odišiel kňaz, ktorý podporoval Rádio LUMEN

Do večnosti odišiel kňaz, ktorý podporoval Rádio LUMEN

Kňaz Daniel Bédi pôsobil vo farnosti Banská Bystrica - Podlavice. Zahynul pri dopravnej nehode na horskom priechode Donovaly. Jeho cesta ku kňazstvu nebola jednoduchá. V roku 1981 odišlo z kňazského seminára v Bratislave 11 kňazov. Medzi nimi aj otec Daniel, ktorý tiež držal protestnú hladovku. Problémom boli vtedajšie pomery v kňazskom seminári, ktoré nahrávali skôr propagande komunistickej moci, ako úprimnej duchovnej príprave na kňazstvo. Povolanie v ňom dozrievalo vo viacerých robotníckych profesiách. Bol účastníkom sviečkovej manifestácie v Bratislave v marci 1988. Kňazom sa stal v roku 1999 a veriaci ho poznali aj ako človeka stojaceho pri zrode diecézneho centra pre mládež banskobystrickej diecézy. Pôsobil vo farnosti Uľanka a od roku 2009 až do roku 2018 v Banskej Bystrici - Podlaviciach.

Aktívny člen Spoločenstva Fatima sa zaujímal aj o fungovanie nášho rádia. Záležalo mu, aby poslucháči mohli nájsť vo vysielaní katolíckeho rádia priame prienosy z pútnických miest. "Vďaka finančnej podpore od Spoločenstva Fatima cez osobu Daniela Bédiho sme mohli v rokoch 2005-2015 realizovať priame prenosy zo Šaštína, Starých Hôr, Rožňavy a Smižian," spomína technický riaditeľ Rádia LUMEN Ján Kraus. Programový riaditeľ Martin Šajgalík tiež vnímal živý záujem otca Daniela Bédiho o rádio a jeho vysielanie ešte aj na jeseň 2017: "Pán farár z Banskej Bystrice Podlavíc často reagoval na obsah nášho vysielania. Zapájal sa svojím názorom do ranných tém, alebo sa neváhal ozvať keď mal pocit, že vo vysielaní niečo chýba."

 

Narodený: 13. 9. 1958 v Nitre
Ordinovaný: 19. 6. 1999 v Martine
1987 - 2018 člen SI Spoločenstvo Fatima
1999 – kaplán Uľanka
1999 – 2001 riaditeľ Sekcie pre mládež RKC Biskupstvo Banská Bystrica a riaditeľ Centra voľného času Maják
1999 – 2009 farský administrátor Uľanka
2009 – 2018 farár Banská Bystrica – Podlavice

Vo farnosti Banská Bystrica – Podlavice sa so spolubratom Danielom rozlúčili v piatok 12. januára 2018. Zádušnú svätú omšu za zosnulého slávil banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec v sobotu 13. januára 2018 o vo Farskom kostole Všetkých svätých vo Veľkom Záluží. Po svätej omši uložili jeho ostatky na miestnom cintoríne.

Mgr. Daniel Bédi, SF:
Narodený: 13. 9. 1958 v Nitre. Ordinovaný: 19. 6. 1999 v Martine. 1987 - 2018 člen SI Spoločenstvo Fatima, 1999 kaplán Uľanka, 1999 – 2001 riaditeľ Sekcie pre mládež RKC Biskupstvo Banská Bystrica a riaditeľ Centra voľného času Maják, 1999 – 2009 farský administrátor Uľanka, 2009 – 2018 farár Banská Bystrica–Podlavice.


Podobné články

Aktuálny program

  Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
  Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Vaše úmysly 23.07.2018

 • Milí poslucháči, svoje úmysly modlitieb nám posielajte emailom na umysel@lumen.sk
 • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na júl: Aby kňazi, ktorí s námahou a v samote pastoračne pôsobia, pociťovali neustálu pomoc a podporu Pána a spoločenstva.
 • Úmysel KBS na júl: Nech sa oslavy dedičstva otcov našej viery, sv. Cyrila a Metoda, prejavia v živote národa.
 • Modlí sa otec Pavol Jurčaga.
 • Za zdravie a vyriešenie problémov. Daniela
 • Za uzdravenie zo závislosti od alkoholu pre švagra Františka a Petra, synovca Petra, kamaráta Dušana, za uzdravenie zo závislosti na automatoch pre Petra, za dar živej viery v našej rodine a za dcéru Viktorku, aby našla cestu k Bohu. Monika
 • Za rodinu Bartošovú a za ich nenarodené bábätko, nech im Pán pomáha. Veronika
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.