TopTip

Z domova
Dr. Karol Mika: Keď niečo milujete, nemôže vás to vyčerpať

Dr. Karol Mika: Keď niečo milujete, nemôže vás to vyčerpať

Profesor Ján Breza odovzdáva diplom Dr. Karolovi Mikovi

Patróni Rádia Lumen majú už v týchto dňoch doma najnovšie číslo časopisu Lumen klub. Z jeho obsahu vyberáme aj pre čitateľov našej webstránky inšpiratívny príbeh Dr. Karola Miku.

Múdry, príjemný, ústretový

Taký je náš  doktor Karol Mika. Náš preto, lebo už viac ako dve desaťročia sa prihovára poslucháčom Rádia Lumen. Jeho životná cesta bola kľukatá, niekoľkokrát mu život visel na vlásku pre závažné ochorenia v detstve, ale všetko zvládol. Deň pred nástupom na štúdium medicíny sa oženil. Manželka Martuška mu bola a stále je oporou. Spolu vychovali tri dcéry a popri práci lekára stihol písať odbornú literatúru aj beletriu. Keby som mal robiť administratívu, tak z tých ôsmich pracovných hodín nevydržím bez toho, aby ma to netrápilo, ani štvrťhodinu. Vďaka Pánu Bohu, že  robím medicínu a tú mám rád. To je slabé slovo, tú naozaj milujem! Keď niečo milujete, tak to vás nemôže vyčerpať, to sa nedá,“ vyznal sa doktor Mika.

Recept na dlhovekosť

Na svojich pleciach nosí už deväť krížikov a stále má dostatok síl. Chodiť do svojej ambulancie, do  rádia, starať sa o manželku aj o svojich pacientov. A jeho recept na dlhovekosť? „Aj z toho odborne medicínskeho hľadiska podľa toho, čo som prekonal, tak by som mal byť nanajvýš dedko na posteli. Je to Božia milosť, že sa dobre cítim. Nerobím žiadne špeciálne veci. To, čo by človek, ktorý má trošku zdravého rozumu, nemal robiť, tak to nerobím. Neholdujem alkoholu, nefajčím... ešte v živote som neužil analgetikum. Nie zo zásady, žeby som nechcel niečo proti bolesti, jednoducho sa to dalo vydržať. Bolesti sú na to, aby nás upozornili, že sme chorí a Pán Boh to zariadil, aby sme tú bolesť nezväčšovali. Keď bolestivú ruku nerozcvičujeme, tak ona sa v tej nebolestivej fáze hojí,“ dodáva Dr. Mika.

Pri oslavách okrúhlych 90. narodenín s kolegami z Rádia Lumen

Patrí do Dvorany slávy

Doktor Karol Mika za svoju záslužnú prácu  získal viaceré ocenenia - čestné členstvo Československej lekárskej spoločnosti J. E. Purkyňu, zlatú medailu Slovenskej lekárskej spoločnosti, Medailu PhMr. Vladimíra J. Žuffu za prínos v prospech slovenského lekárnictva, za zásluhy v medicíne bol 13. októbra 2000 v Hyňadyho sále Bojnického zámku pasovaný za rytiera, Univerzita Mateja Bela mu udelila ďakovný list za prednáškovú činnosť fytoterapie a v lete tohto roku ho uviedli do Dvorany slávy slovenskej medicíny.  Slovenská lekárska spoločnosť si váži a je hrdá na to, že medzi jej dlhoročných členov patrí aj MUDr. Karol Mika z Banskej Bystrice. Je výnimočnou osobnosťou, výsledkami svojej práce a neutíchajúcou aktivitou patrí k tým členom, ku ktorým prechováva úctu a vďaku.

„Cítil som sa veľmi skromne, lebo okolo mňa boli samí univerzitní profesori, ale keby som povedal, že mi to nepadlo dobre, klamal by som. Každý z nás chce počuť to ľudské ďakujem a  toto ďakujem je z tých odborných kruhov, ktoré si niečo všimnú. Som vďačný Pánu Bohu a na druhej strane zastávam Soli Deo Gloria - Bohu patrí sláva. Nám ľuďom sa dostáva len odlesku tej Božej slávy, pri tom všetkom si cením kolegov, ktorí nevybrali len podľa titulov, ale podľa toho, že ak človek mal Božiu milosť niečo urobiť, že to aj spravil,“ podelil sa o svoje pocity, ktoré mal pri preberaní tohto ocenenia.

Milý náš pán doktor, Božie požehnanie a veľa Božích milostí vám vyprosujeme. Spolu s našimi poslucháčmi sa tešíme na každé vaše slovo, ktoré podávate úprimne a s láskou v srdci. ĎAKUJEME.

Podobné články

Aktuálny program

  Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
  Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Vaše úmysly 23.07.2018

 • Milí poslucháči, svoje úmysly modlitieb nám posielajte emailom na umysel@lumen.sk
 • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na júl: Aby kňazi, ktorí s námahou a v samote pastoračne pôsobia, pociťovali neustálu pomoc a podporu Pána a spoločenstva.
 • Úmysel KBS na júl: Nech sa oslavy dedičstva otcov našej viery, sv. Cyrila a Metoda, prejavia v živote národa.
 • Modlí sa otec Pavol Jurčaga.
 • Za zdravie a vyriešenie problémov. Daniela
 • Za uzdravenie zo závislosti od alkoholu pre švagra Františka a Petra, synovca Petra, kamaráta Dušana, za uzdravenie zo závislosti na automatoch pre Petra, za dar živej viery v našej rodine a za dcéru Viktorku, aby našla cestu k Bohu. Monika
 • Za rodinu Bartošovú a za ich nenarodené bábätko, nech im Pán pomáha. Veronika
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.