TopTip

Zo zahraničia
Dramatická situácia palestínskych rodín

Dramatická situácia palestínskych rodín

Pozastavenie organizovania pútí a projektov Kustódie Svätej zeme pre pomoc jej obyvateľstvu sú najvýznamnejšie príčiny dramatickej ekonomickej situácie palestínskych rodín – takto vysvetlil v piatok 31. júla v rozhovore pre Vatican News z Betlehema Vincenzo Bellomo, pracovník talianskeho združenia „Pro Terra Sancta“.

Združenie „Pro Terra Sancta“ spojené so službami Kustódie Svätej zeme, ktorá v spolupráci s vatikánskou Kongregáciou pre východné cirkvi vykonáva i tradičnú veľkonočnú zbierku pre Svätú zem, sa v posledných týždňoch zameriava na pomoc tým, ktorí stratili prácu v dôsledku pandémie a ocitli sa vo veľkých ťažkostiach. Druhá vlna nákazy koronavírusu začala  koncom júna, a ukázala sa byť ešte intenzívnejšia než prvá.

Vincenzo Bellomo zo združenia „Pro Terra Sancta“ pracujúci priamo v Betleheme vyjadril obavy z tejto situácie najmä z dvoch dôvodov: náboženský cestovný ruch je základom pre ekonomický systém kresťanských komunít v Betleheme, teda i palestínskych rodín, a zdravotnícka starostlivosť v krajine je štrukturálne nepostačujúca. Prinášame niektoré ďalšie jeho slová z rozhovoru pre Vatican News:

„V týchto troch-štyroch mesiacoch národné palestínske úrady sa snažili robiť všetko možné, aby zorganizovali centrá pre mestá najviac postihnuté vírusom. Jedno malé centrum s 50 lôžkami bolo vytvorené aj v Betleheme. Ale je to centrum, ktoré má pokryť pomoc pre takmer 200 tisíc obyvateľov, takže chápete, že obavy sú vysoké. Aj preto, že z týchto 50 lôžok je polovica už obsadená pacientmi s intenzívnou liečbou.

Povedal by som teda, že obavy naďalej zostávajú veľké, i keď ťarcha vytvorená aktuálnou ekonomickou krízou je silnejšia než tá kvôli vírusu.“

Vincenzo Bellomo vysvetlil, že od 5. marca je vlastne všetko pozastavené a neexistuje žiadne sociálne zabezpečenie, žiadny podporný systém pre  palestínske obyvateľstvo, takže si pomáhajú rodiny navzájom. S určitosťou však zdôraznil, že kým sa opäť neobnovia púte, finančná situácia rodín a ľudí vôbec je skutočne neistá.

Na projektoch  pre podporu obyvateľov Betlehema združenie „Pro Terra Sancta“ spolupracuje už desiatky rokov s bratmi františkánmi, ktorí majú v misii slúžiť ľuďom. Vincenzo Bellomo o týchto projektoch i v súčasnej situácii povedal:

„Na jednej strane ide o základné potreby ľudí a na druhej strane komunikovanie  o krásach týchto miest. Staráme sa o starých ľudí, najmä v tomto čase, ale robili sme to vždy, pretože miesta, kde neexistuje „blahobyt“, sú medzi pásmami najviac postihnutými, nakoľko tam nie je žiadny penzijný systém. [...] Ale v centre našej misie bola vždy pozornosť venovaná práci, predovšetkým pre mladých ľudí.

V posledných týždňoch tiež uskutočňujeme dôležitý projekt, v ktorom s odvahou chceme pokračovať, pretože to bolo v našich snoch ešte pred pandémiou. Ide o projekt s názvom „Dom troch kráľov“, ktorý bude prvým centrom zamestnanosti v Palestíne. Cieľom je dať práci význam, ktorý si zaslúži pre všetkých ľudí, s osobitným zameraním na ľudí v ťažkostiach.

Palestína patrí medzi arabské krajiny s najvyšším počtom mladých ľudí, ktorí majú problémy s mentálnym postihnutím, ale aj s depresiou. Toto sú dôsledky situácie konfliktu. My týmto mladým, týmto ľuďom chceme ponúknuť pracovnú príležitosť. Práca je tu tiež prostriedkom, ako sa vyhnúť migrácii, udržať tu rodiny. [...] Najmä v týchto týždňoch, v ktorých mnohí prišli o prácu, sa tiež snažíme vymýšľať projekty a činnosti. Napríklad výrobu rúšok so skupinou žien, ktoré sa ich učia šiť. Alebo projekty opravy budov. Snažíme sa čo najviac zostať v blízkosti miestnej komunity tým, že ponúkneme príležitosť tak pomoci, ako aj blízkosti.“

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 01.10.2020

  • Modlí sa o. Ján Sabol.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
  • Za telesné a duševné uzdravenie ocka Jozefa, mamky Jany, bratov Martina a Petra, za manželov Tomáša a Mirku, za počatie zdravého bábätka. Nech je Pán Boh stále prítomný v našej rodine a pomáha nám chrániť sa od hriechu. Aby sme si stále boli nápomocní a držali spolu. Nech nám archanjel Michal pomáha bojovať proti zlému. Miroslava
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.