TopTip

Novinky
Duchovná poradňa: Susedské problémy s vlastnou rodinou

Duchovná poradňa: Susedské problémy s vlastnou rodinou

Vo februári minulého roka sme na našom facebooku spustili duchovnú online poradňu s kňazom. Úlohy duchovného poradcu sa zhostil prvý čestný patrón Rádia Lumen o. Ján Sabol. Rady z poradne zdieľame už aj na webstránke.

Hovorí sa, že zdieľaná radosť je dvojnásobná a zdieľaná bolesť polovičná. V našej duchovnej facebook poradni duchovný o. Ján Sabol každý štvrtok v čase 13:00 –14:00 je pre vás online a najlepšie ako sa dá vám odpovedá na otázky súvisiace s vašimi starosťami, ale i radosťami. Jednoducho s každodenným životom. Radí vám a mnohé situácie empaticky prežíva s vami. Azda neexistuje téma, ktorú by doposiaľ v poradni opomenuli. Otázky o viere, problémy vo vzťahoch, útrapy v práci, finančné ťažkosti, atď.

Duchovná poradňa je založená na princípe absolútnej diskrétnosti. Niektoré otázky sa však opakujú. Veľa ľudí rieši rovnaké problémy, no nie každý naberie odvahu si prísť k o. Jankovi po radu. Možno by ste si po ňu aj prišli, ale práve v spomínanom čase poradne nemôžete byť online. Práve preto sme sa rozhodli tie najžiadanejšie témy a rady od o. Jána Sabola zdieľať s vami aj na našej webstránke. Ak budete čítať ďalej, dozviete sa ako o. Ján Sabol radí zvládať susedské vzťahy a keď pri tom všetkom ešte ide aj o rodinu.

 

Keď je zlým susedom rodina

 

Poslucháčska otázka:

Otec Sabol, prosím Vás o duchovnú radu aj modlitbu. Blízka rodina mi už roky ubližuje. Najnovšie šírením neprávd, že šikanujem ich deti. Hovorí to po dedine. Hlasno ma osočili pred inými a neprávom. Navyše sme blízki susedia. Odchádza mi zdravie, neviem spávať, trápim sa. Viem, že mám svoj podiel viny, viem si ho priznať, ospravedlniť sa. Myslím aj na dobro mojich detí, ktoré tým tiež trpia. Susedovci (rodina) nemajú záujem o zmierenie, odpustenie... Poraďte, povzbuďte ma, prosím.

 

Rada o. Jána Sabola:

Aj my sme ako rodina zápasili s podobným problémom so susedmi. Ak cítite útoky, tak sa za danú osobu modlite a nevšímajte si zlo, ktoré od nich vychádza. Snažte sa byť milá a proste, aby ste mali v srdci milosrdenstvo a odpustenie. Tie dokážu odstrániť veľa zla. Skúste sa aj modliť a aj byť milá súčasne, uvidíte, či sa nebudú meniť veci k lepšiemu. Samozrejme musíte myslieť na dobro detí. Ak im niečo škodí, tak to nerobte.

S Vašou situáciou je to vážne. Sám sa niekedy ocitám v podobnej situácii, no vždy mám ten pocit, že dotyčný si neuvedomuje, že Vám spôsobuje zlo. Je to potom taký začarovaný kruh, z ktorého neviete ako von. Presťahovanie sa určite v takejto situácii pomôže. Niekedy vzdialenie sa od blízkych im pomôže časom uvedomiť si to dobro, ktorým pre Vašich najbližších ste a môžete im byť potom viac vzácni. Nikdy sa ale nedajte ovplyvniť pociťovaným zlom, ale za všetko ďakujte, žehnajte a sústreďte sa na dobro a odpúšťajte, aj keď vás nikto o odpustenie nebude žiadať.

Bude dobré, ak sa s odstupom času k tejto nepríjemnej situácii vrátite a postupne príbuzným všetko vysvetlíte a ponúknete v prípade nepríjemnosti oporu. Potom sa môžete za týchto príbuzných modliť a žehnať im. To vás posilní, ak by ste sa niekedy v budúcnosti aj neplánovane stretli.

(Reakcia bola skrátená z dôvodu neodhaľovanie citlivých informácií.)

Podobné články

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 22.09.2018

  • Milí poslucháči, svoje úmysly modlitieb nám posielajte emailom na umysel@lumen.sk
  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na september: Aby mladí Afričania mali prístup k vzdelávaniu a práci vo vlastnej krajine
  • Úmysel KBS na september: Nech námahy našich žiakov a študentov sprevádza pomoc Ducha Svätého
  • Modlí sa o. Pavol Jurčaga.
  • Za zdravie rodiny Kurucovej a Senčákovej. Barbara
  • Za zdravie nášho očakávaného dieťaťa a za Božie požehnanie pre celú rodinu. Ivan
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.