TopTip

Duchovný obzor bude venovaný Origenovi

Duchovný obzor bude venovaný Origenovi

Origenes, ktorý sa narodil okolo roku 185 v kresťanskej rodine v Alexandrii, upozornil na seba ihneď svojou náboženskou horlivosťou, vyjadrenou túžbou po mučeníctve, keď jeho otec padol za obeť prenasledovaniu kresťanov za vlády rímskeho cisára Septima Severa okolo roku 202/203.  

Ešte ako veľmi mladý Origenes prijal od biskupa Demetera poverenie viesť školu pre katechumenov, pretože prenasledovanie odstránilo katechétov alebo ich prinútilo utiecť.

Pre Origena to bola príležitosť vášnivo sa pohrúžiť do štúdia Svätého písma a filozofie. Po desaťročí vyučovania úspech bol taký veľký, že musel rozdeliť kurz na dva cykly: základný cyklus pre začiatočníkov, ktorý zveril svojmu asistentovi Heraklovi, a vyšší cyklus, ktorý viedol osobne.

Vo veku okolo 45 rokov Origenes počas jednej pracovnej cesty prijal kňazskú vysviacku v palestínskej Cézarei rukami tamojšieho biskupa: vypukol skutočný „prípad Origenes“, ktorý mal odozvy až v Ríme. Pretože bol vysvätený za kňaza bez súhlasu vlastného biskupa, Origenes bol suspendovaný z vyučovania a Demeter mu zakázal pobyt v Alexandrii. Pápež Poncián potvrdil tieto opatrenia.

Ako motív sa uvádza fakt, že Origenes na základe doslovnej aplikácie Matúša 19,12, ktorý pozýva človeka, aby urobil zo seba eunucha pre nebeské kráľovstvo, niekoľko rokov predtým podstúpil dobrovoľné pohlavné zmrzačenie (kastráciu); ale zdá sa, že v skutočnosti boli v pozadí otázky doktrinálneho charakteru.

Origenes, ktorého prichýlil jeho svätiteľ biskup Teoktis, sa usadil v palestínskej Cézarei, kde si otvoril štúdium takého typu, aké prevádzkoval v Alexandrii, pričom mu materiálne pomáhal jeho priateľ a mecenáš Ambróz, ktorý konvertoval z gnosticizmu. V Cézarei Origenes prežil zvyšok svojho života, venujúc sa vyučovaniu a kázaniu.

Počas Déciovho prenasledovania (249/251) Origena uväznili a mučili pre vieru. Neprežil nadlho túto skúšku († cca. 253).

Origenes „bol najdiskutovanejšou osobnosťou kresťanskej antiky“ (G. Bosio). Jeho osudom bolo byť „svätcom, ktorý nikdy nebol vyhlásený za svätého, mučeníkom, ktorý nikdy nebol vyhlásený za mučeníka, veľkým učiteľom, ktorý nikdy nebol vyhlásený za učiteľa“ (A. Trapè).

Ešte za života, ale predovšetkým po jeho smrti, Origenova postava a myslenie boli predmetom ostrých polemík. Slávne sú „origenistické kontroverzie“, ktoré vypukli na konci 3. i 4. storočia. Do tej neskoršej boli zapojení dvaja latinskí mnísi, Rufín a Hieronym, ktorí sa z priateľov stali zatrpknutými protivníkmi: Rufín bol vždy obdivovateľom a prekladateľom Origena; Hieronym prešiel od obdivu voči Origenovovi ako exegétovi k odporu voči Origenovi ako teológovi.

Ešte aj v 6. storočí bolo Origenove meno predmetom ostrých debát. V roku 543 cisár Justinián odsúdil celú sériu viet považovaných za Origenove, ale v skutočnosti išlo o vyjadrenia jeho žiaka, mnícha Evagria Pontského; toto odsúdenie boli zaradené do aktov Konštantínopolského koncilu z roku 553.

Zvlášť sa považovali za origenovské: náuka o preexistencii duší, vrátane Kristovej duše, a náuka o apokatastasis (= konečné obnovenie), ktorá zahrňovala záchranu všetkých, vrátane démonov. V skutočnosti však Origenes vyslovil takéto doktríny len ako hypotézy, a nie ako dogmatické tvrdenia.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.