TopTip

Egypt: Zákon o postavení kresťanov je v cieľovej rovinke

Egypt: Zákon o postavení kresťanov je v cieľovej rovinke zdroj foto: pexels.com

Desaťročia očakávaný nový zákon o osobnom postavení egyptských kresťanov by mohol byť prijatý ešte v januári. Egyptský parlament sa zíde na svojom ďalšom plenárnom zasadnutí 23. januára a podľa vatikánskej tlačovej služby Fides práve tento zákon je na programe dňa. Kresťania od neho očakávajú výrazné zlepšenia. Do textu zákona prispeli aj predstavitelia rôznych kresťanských konfesií v Egypte.

Práce sa začali už v roku 2014 a tak dlho to trvalo aj preto, lebo v záležitostiach ako manželská odluka a rozvod existujú aj v cirkvách odlišné zvyklosti a predpisy, ktoré bolo potrebné najskôr zosúladiť. Návrh nového právneho textu, ktorý napokon po vzájomnej dohode vypracovali predstavitelia cirkví a cirkevných spoločenstiev, bol odovzdaný vládnym orgánom v októbri 2020.

Kresťania v Egypte majú formálne rovnaké práva ako moslimovia, ale fakticky sú znevýhodnení vo verejnom živote. Kresťania sú napríklad sotva zastúpení v politickom vedení krajiny. Občianske, rodinné a dedičské právo vo veľkej miere vychádza z islamského práva šaría.

Najväčšou kresťanskou cirkvou v Egypte je s odstupom Koptská ortodoxná cirkev. Informácie o počte jej členov kolíšu medzi 8 až 12 miliónmi, reálnejší sa javí ten nižší počet. Druhou najväčšou cirkvou v krajine je Grécko-ortodoxná cirkev (Alexandrijský patriarchát) s až 200 000 veriacimi. Koptská katolícka cirkev má do 170 000 veriacich. Okrem toho je v krajine vraj až 15 000 arménskych apoštolských kresťanov a niekoľko stoviek sýrskych pravoslávnych. Odhaduje sa tiež, že v krajine je až 100 000 protestantov. Počet rímskokatolíkov je 20 000.

Zdroj: Kathpress

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
Casa con un bel soggiorno luminoso.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.