TopTip

Ekumenický patriarcha navštívi Kubu

Ekumenický patriarcha navštívi Kubu zdroj foto: pexels.com

Ekumenický patriarcha Bartolomej navštívi Kubu. Podľa informačného portálu „orthodox-times“ sa má cesta konštantínopolského patriarchu po tomto štáte v Karibskom mori konať v prvý novembrový týždeň, bezprostredne po návšteve v USA.

Pred niekoľkými dňami prijal Bartolomej v istanbulskom Fanare kubánskeho veľvyslanca v Turecku Luisa Alberta Amorosa Nuneza. Veľvyslanec priniesol pozvanie od kubánskeho prezidenta Miguela Maria Diaz-Canela Bermudeza, ktoré patriarcha prijal.

Bude to druhá oficiálna návšteva ekumenického patriarchu na Kube. V januári 2004 bol Bartolomej prvýkrát na pozvanie vtedajšieho kubánskeho prezidenta Fidela Castra ako vrcholový cirkevný predstaviteľ v krajine. V hlavnom meste Havane posvätil v Castrovej prítomnosti novopostavený pravoslávny chrám svätého Mikuláša.

Patriarcha Bartolomej navštívi od 23. októbra do 3. novembra USA. Zastávkami jeho cesty budú Washington, Pittsburgh, Chicago a New York. V New Yorku patriarcha posvätí novú budovu gréckeho pravoslávneho chrámu svätého Mikuláša, ktorá bola zničená pri teroristických útokoch 11. septembra 2001. O programe návštevy na Kube nebolo zatiaľ nič zverejnené.

Presné informácie o počte pravoslávnych veriacich na Kube neexistujú. Odhady hovoria o dobrých 15 000 pravoslávnych, z ktorých prevažná väčšina sa hlási k Ruskej pravoslávnej cirkvi.

Skutočnosť, že patriarcha Bartolomej by mal počas svojej nadchádzajúcej návštevy USA a Kuby diplomaticky sprostredkovať medzi týmito dvoma štátmi, nebola oficiálne naznačená, je to však zrejmé. Vzťahy medzi USA a Kubou sa v ostatnej dobe opäť dramaticky zhoršili.

Minulý týždeň sa na Kube konali najväčšie demonštrácie za posledné desaťročia. Mnoho ľudí vyšlo do ulíc, aby protestovali proti socialistickej vláde prezidenta Miguela Diaz-Canela. Desiatky ľudí boli zatknuté alebo boli nahlásené ako nezvestné. Podľa organizácií za ľudské práva boli zablokované internetové pripojenia a sociálne siete, aby nebolo možné šíriť ďalšie obrázky o policajnom násilí a protestoch.

Protesty sú namierené proti katastrofálnej situácii v zásobovaní ostrovného štátu, proti vysokým cenám potravín a nedostatku liekov. Oponenti vlády okrem toho požadujú demokratické otvorenie systému. Kubánski biskupi tiež vyzvali na mierový dialóg medzi úradmi, vládou a demonštrantmi. V uplynulú nedeľu aj pápež František vyzval na mierový dialóg v tomto karibskom štáte.

Zdroj: kathpress

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.