TopTip

Ekumenický znak spätosti a nádeje

Ekumenický znak spätosti a nádeje zdroj foto: pexels.com

Veľkú radosť prežíva rímskokatolícka menšina v sibírskej obci Belostok v Tomskej oblasti. Predminulý víkend sa tam konala posviacka nanovo postaveného miestneho katolíckeho kostola, ktorý v roku 2018 padol za obeť požiaru.

Ako informovala spravodajská služba „AsiaNews“ s odvolaním sa na webovú stránku „Sibir.Realii“, na posviacke sa zúčastnili nielen miestni katolíci, ale aj ich pravoslávni spoluobčania na znak solidarity a nádeje na lepšiu budúcnosť. Katolíci a pravoslávni spolupracovali na opätovnej výstavbe kostola.

Kostol je zasvätený svätému Antonovi Paduánskemu a jeho história objasňuje dramatický osud (poľských) katolíkov na Sibíri počas uplynulých 120 rokov.

Obec Belostok založili v roku 1898 deportovaní Poliaci so svojimi rodinami. Prvý katolícky kostol v Belostoku bol posvätený v roku 1908. Ďalší kostol bol postavený o päť rokov neskôr v susednej dedine.

Malú katolícku komunitu v sibírskej tajge tvorilo celkovo asi 1 000 katolíckych Poliakov a Lotyšov. Kňazi prichádzali z Tomska.

Katolíci v tomto regióne ťažko trpeli pod stalinskými represáliami a prenasledovaním. V roku 1931 sovietske úrady zatkli posledného kňaza, otca Juliana Gronského, ktorý bol odsúdený na desať rokov pobytu v pracovnom tábore. V roku 1938 aktivisti komunistickej strany spustošili kostol v Belostoku, ktorý bol neskôr využívaný ako sklad a boľševický „dom kultúry“.

V roku 1938 tajná služba NKVD uskutočnila takzvanú „Poľskú operáciu“: v priebehu niekoľkých dní zatkla takmer 40 000 sibírskych Poliakov a poslala ich do GULAG-u, čiže na takmer istú smrť.

Pre Belostok to znamenalo, že počas rokov stalinistických represií bolo zavraždených asi 90 percent mužských obyvateľov dediny. V súčasnosti žije v Belostoku už len 200 ľudí a len niekoľko starších ľudí sa stále hlási ku katolíckej viere.

V roku 1990 bol kostol v Belostoku vrátený Katolíckej cirkvi. V roku 1998 bol obnovený a následne vysvätený biskupom Josephom Werthom. V roku 2003 obec Belostok postavila pamätník na počesť miestnych obetí stalinizmu a vojny.

Na posviacke kostola sa zúčastnil aj poľský generálny konzul Krzysztof Sviderek. Ako dar priniesol reprodukciu Čiernej Madony z Čenstochovej. Posviacku vykonal novosibirský biskup Joseph Werth.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
Beliebtes Massivhausprojekt mit L-förmiger Terrasse und Walmdach.

Darujte 2% Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.