TopTip

Ekumenický znak spätosti a nádeje

Ekumenický znak spätosti a nádeje zdroj foto: pexels.com

Veľkú radosť prežíva rímskokatolícka menšina v sibírskej obci Belostok v Tomskej oblasti. Predminulý víkend sa tam konala posviacka nanovo postaveného miestneho katolíckeho kostola, ktorý v roku 2018 padol za obeť požiaru.

Ako informovala spravodajská služba „AsiaNews“ s odvolaním sa na webovú stránku „Sibir.Realii“, na posviacke sa zúčastnili nielen miestni katolíci, ale aj ich pravoslávni spoluobčania na znak solidarity a nádeje na lepšiu budúcnosť. Katolíci a pravoslávni spolupracovali na opätovnej výstavbe kostola.

Kostol je zasvätený svätému Antonovi Paduánskemu a jeho história objasňuje dramatický osud (poľských) katolíkov na Sibíri počas uplynulých 120 rokov.

Obec Belostok založili v roku 1898 deportovaní Poliaci so svojimi rodinami. Prvý katolícky kostol v Belostoku bol posvätený v roku 1908. Ďalší kostol bol postavený o päť rokov neskôr v susednej dedine.

Malú katolícku komunitu v sibírskej tajge tvorilo celkovo asi 1 000 katolíckych Poliakov a Lotyšov. Kňazi prichádzali z Tomska.

Katolíci v tomto regióne ťažko trpeli pod stalinskými represáliami a prenasledovaním. V roku 1931 sovietske úrady zatkli posledného kňaza, otca Juliana Gronského, ktorý bol odsúdený na desať rokov pobytu v pracovnom tábore. V roku 1938 aktivisti komunistickej strany spustošili kostol v Belostoku, ktorý bol neskôr využívaný ako sklad a boľševický „dom kultúry“.

V roku 1938 tajná služba NKVD uskutočnila takzvanú „Poľskú operáciu“: v priebehu niekoľkých dní zatkla takmer 40 000 sibírskych Poliakov a poslala ich do GULAG-u, čiže na takmer istú smrť.

Pre Belostok to znamenalo, že počas rokov stalinistických represií bolo zavraždených asi 90 percent mužských obyvateľov dediny. V súčasnosti žije v Belostoku už len 200 ľudí a len niekoľko starších ľudí sa stále hlási ku katolíckej viere.

V roku 1990 bol kostol v Belostoku vrátený Katolíckej cirkvi. V roku 1998 bol obnovený a následne vysvätený biskupom Josephom Werthom. V roku 2003 obec Belostok postavila pamätník na počesť miestnych obetí stalinizmu a vojny.

Na posviacke kostola sa zúčastnil aj poľský generálny konzul Krzysztof Sviderek. Ako dar priniesol reprodukciu Čiernej Madony z Čenstochovej. Posviacku vykonal novosibirský biskup Joseph Werth.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.