TopTip

Zo zahraničia
Ekumenizmus cestou spolupráce

Ekumenizmus cestou spolupráce Arcibiskup Pezzi a metropolita Ilarion (obaja vpravo). Foto: mospat.ru

V posledný septembrový deň sa v katolíckom Vyššom duchovnom seminári „Mária Kráľovná apoštolov“ v Petrohrade uskutočnil okrúhly stôl. Cirkevní predstavitelia prediskutovali problém závislosti z pravoslávneho a katolíckeho pohľadu.

Rektor katolíckeho seminára otec Konstantin Perederij pripomenul, že podujatie spadá do programu konferencie s názvom „Morálne hodnoty a mládež“. Tá sa konala začiatkom októbra v sídle Petrohradskej eparchie.

„Ide o medzinárodný problém dnešnej spoločnosti, a my, kresťania, sa k nemu nemôžeme stavať ľahostajne,“ povedal rektor seminára. Pripomenul Havanské stretnutie pápeža Františka s patriarchom Kirillom z roku 2016, ktoré otvorilo cestu mnohým spoločným cirkevných aktivitám.

Riaditeľ Oddelenia pre vzťahy s Ruskom z medzinárodnej pápežskej nadácie Kirche in Not Piotr Gumenyuk poďakoval za možnosť stretnutia západných a východných kresťanov.

Spoluorganizátorom fóra bola zmiešaná pravoslávno-katolícka pracovná skupina, ktorá je poverená prípravou a realizáciou podujatí po Havanskom stretnutí v roku 2016. Garantom katolíckej sekcie je moskovský arcibiskup Paolo Pezzi, pravoslávnu stranu vedie volokalamský metropolita Ilarion.

„Cieľom týchto podujatí je kresťanský dialóg na témy, ktoré nás znepokojujú bez ohľadu na vierovyznanie,“ zdôraznil predstaviteľ pápežskej nadácie Kirche in Not. Týkajú sa rôznych foriem závislosti, ale aj otázok, ako úcta k životu od jeho počiatku až po prirodzený koniec, rodina ako najstarší inštitútu v ľudskej spoločnosti a najmä toho, ako sa mládež stavia k ďalším výzvam súčasnosti a akú úlohu môže v tomto procese zohrať Cirkev.

O aktuálnych programoch v práci s mládežou porozprávali predstavitelia oboch cirkví. O svoje skúsenosti sa podelili aj hostia z Talianska. Počas diskusie účastníci hovorili o možnostiach, ako zaujať mladých ľudí. Za hlavné problémy označili chýbajúcu dôveru, pocit osamelosti v súčasnom svete a problém hľadania seba samého bez prvoplánového stotožňovania sa s falošnými vzormi.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 14.10.2019

  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na október: Aby vanutie Ducha Svätého vzbudilo novú misionársku jar v Cirkvi
  • Úmysel KBS na október: Aby sme sa v našich rodinách radi, často a spoločne modlievali posvätný ruženec, a tak vyprosovali pokoj pre našu vlasť
  • Modlí sa o. Ján Sabol.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
  • Za zdravie a Božie požehnanie a ochranu Panny Márie pre neter Miriamku a sestru Máriu. Anna
  • Za Božie požehnanie v tehotenstve a za šťastlivý pôrod a vďaku za dar života nášho dieťatka. Manželia Gódányovci, Dunajská Streda
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.