TopTip

Írski arcibiskupi sa ohradili proti zákazu bohoslužieb

Írski arcibiskupi sa ohradili proti zákazu bohoslužieb

Štyria írski katolícki arcibiskupi požiadali o stretnutie s predsedom vlády. Nesúhlasia s tým, aby sa reštrikcie spojené s druhou vlnou kronavírusovej krízy prejavili zákazom bohoslužieb. Arcibiskupi napísali list premiérovi Michealovi Martinovi. Píšu v ňom o sklamaní írskych katolíkov z nového uzatvorenia kostolov. Bohoslužby sú stále povolené v Severnom Írsku, kde decentralizovaná vláda uznala ich duchovný a psychologický prospech. "Sväté omše nie sú ľubovoľné zhromaždenie ľudí, ale hlbokým výrazom toho, čím sme ako cirkev," napísali arcibiskupi. "Sme pripravení dodržiavať akékoľvek hygienické normy," dodávajú. List podpísal arcibiskup Eamon Martin z Armaghu v Severnom Írsku, ktorý je predsedom Írskej biskupskej konferencie, Diarmuid Martin z Dublinu, Michael Neary z Tuamu a Kieran O´Reilly z Cashelu a Emly.

Predstavitelia írskej cirkvi označili svätú omšu a sviatosti za "nevyhnutnú duchovnú stravu v týchto ťažkých časoch. Spoločné slúženie svätej omše a sviatostí, aj keď obmedzeným spôsobom, je jadrom toho, čo pre nás znamená byť kresťanským spoločenstvom". Zdôraznili tiež, že "pre veriacich môže byť strata týchto duchovných prostriedkov k životu tiež zdrojom veľkého nepokoja a strachu a môže mať škodlivý vplyv na ich celkové zdravie a rozpoloženie."

V Írsku boli sväté omše zrušené 13. marca a mali byť obnovené až 20. júla. Po tlaku cirkevných kruhov a pod podmienkou založenia dobrovoľníckej skupiny, ktorá dohliada na hygienu a rozostupy, vláda dovolila obnovenie bohoslužieb od 29. júna. Národná únia pre verejné zdravie však 5. októbra vyhlásila, že vzhľadom na nárast prípadov koronavírusu majú byť všetky náboženské obrady prenesené na internet.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
Lovely house with bright living room.

Darujte 2% Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.