TopTip

Zo zahraničia
Eseje z pera Jorgeho Bergoglia vyšli v taliančine

Eseje z pera Jorgeho Bergoglia vyšli v taliančine

Túžba zmeniť svet a jej realizácia cez rozšírenie horizontov srdca a rozpoznávanie Božieho hlasu v dejinách dneška. To je nosná téma textu z pera Jorgeho Maria Bergoglia s názvom „Chce to zmenu!“, pochádzajúceho z obdobia jeho pôsobenia ako predstaveného jezuitov v Argentíne.

Vyše 30-ročné duchovné esejistické dielo vyšlo v júni v talianskom preklade na 352 stranách vo vydavateľstve Solferino. K reflexii Jorgeho Bergoglia nad víziou kresťanského života v duchu skúsenosti Duchovných cvičení sv. Ignáca z Loyoly napísal úvod Antonio Spadaro SJ. Šéfredaktor časopisu La Civiltà Cattolica o zmysle zoznámenia sa so skorším dielom súčasného pápeža píše:

„Aby sme pochopili nejakého človeka, treba v skutočnosti ísť ku koreňom jeho formácie, ale skúmať i body zvratu - turning points -, momenty krízy a obratu. Práve preto je táto kniha dôležitá na pochopenie pápeža Františka: je to vyjadrenie doby procesu, v ktorom dozrieval v  schopnosti rozlišovania a voľby.“    

„Pre akýkoľvek ľudský život je rozhodujúca schopnosť darovania sa. Tam nastáva presah seba samého a dosahuje sa plodnosť“. Takto píše Jorge Mario Bergoglio v predslove k svojmu textu, ku ktorého dokončil úvodnú časť v roku 1987. Bolo to obdobie, keď sa niekdajší provinciál argentínskych jezuitov ako 50-ročný vrátil zo študijného pobytu vo Frankfurte a pokračoval v duchovnej službe v jezuitských strediskách v Buenos Aires a neskôr v Córdobe.

„Nežiť pre seba a nezomrieť pre seba je teda podmienkou pre akúkoľvek možnosť sebatranscendencie. Jedine takýmto spôsobom je život pravým životom a smrť pravou smrťou. V opačnom prípade sa vytvára iba karikatúra, spriada sa jedna nudná – a zároveň unavujúca – reťaz egoizmov, ktorá nás priškrcuje do duchovnej apatie“.

„Človek, ktorý ide v ústrety Bohu, sa musí naučiť poznať sám seba, musí sa poznať vo svojich najintímnejších ašpiráciách. Musí hľadať Boha so svojou dôslednou realitou, a nie s nejakou maskou. Musí rásť vo vnútri, s vlastnou kostrou, a nežiadať si silu od nejakého brnenia.“

„Kresťania sa delia na dve kategórie: na tých, čo zostávajú pevní, a na tých, čo nezostávajú pevní. Títo druhí sa dávajú zviesť“. To je myšlienka zo štvrtej časti knihy, venovanej hodnote mlčania, spoločenstva, lásky, statočnosti, túžbe byť dobrými, a to všetko v duchu predchádzajúcej úvahy o „vytrvalosti v povolaní“.

„Odolávať, znášať, zachovávať trpezlivosť, tolerovať, znamená byť pevnými voči „pohybom“, ktoré sa nás pokúšajú zahubiť,“ vysvetľuje vo svojej úvahe spred vyše 30 rokov pápež František.
Kniha „Chce to zmenu!“, vychádzajúca z osobnej reflexie nad skúsenosťou ignaciánskych duchovných cvičení, sa uzatvára meditáciou nad vďačnosťou ako podmienkou toho, aby sa v nás  Božie dobrodenia, milosti, trvalo zakorenili:

„Práve vďačnosť v nás dáva zakoreniť sa určitej milosti. Ak sa srdce neživí vďačnosťou, nádej mení svoje znamienko: už to nie je vďačný pocit toho, kto ju prijal a vystieraná ruku prijať ju znova, ale nevďačné náhlenie, ktoré všetko odmieta, pretože všetko sa mu zdá málo.“

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 14.07.2020

  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na júl: Aby bolo dosť ľudí, ktorí budú s láskou, úctou a dobrými radami sprevádzať rodiny
  • Úmysel KBS na júl: Aby nezamestnaní našli prácu, ktorú potrebujú pre dôstojný život a zabezpečenie rodín
  • Modlí sa o. Ján Krupa.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.