TopTip

Etická a náboženská výchova sú vo vzdelávacom systéme vytlačené na okraj

Etická a náboženská výchova sú vo vzdelávacom systéme vytlačené na okraj TK KBS

Akademickí predstavitelia učiteľstva etickej výchovy a náboženskej výchovy prijali na pôde Trnavskej univerzity vyhlásenie Spoločne za dobrý život našich detí. Jeho cieľom je posilnenie výchovno-vzdelávacej oblasti s názvom Človek a hodnoty vo vzdelávacom systéme slovenských škôl. Vo vyhlásení okrem iného upozorňujú, že etická a náboženská výchova sú vo vzdelávacom systéme vytlačené na okraj. Podľa vysokoškolských pedagógov je náboženstvo a etika počas pandémie ešte viac na okraji. Podľa nich však v tomto čase pandémie žiaci potrebujú spomínané predmety, kde by sa mohli rozprávať aj o tom, čo prežívajú v tejto dobe. 

Situácia žiakov z našich škôl počas dištančného vzdelávania ukazuje na zjavnú potrebu zdôrazniť, skvalitniť a posilniť ľudsko-hodnotový pilier v edukačnom systéme slovenských škôl. Aj o tom hovorí vyhlásenie, ktoré podpísali viacerí akademickí predstavitelia. Hovorí garant študijného programu etická výchova z Pedagogickej fakulty Trnavskej univerzity Andrej Rajský: „Snažíme poukázať aj na dlhodobejšiu potrebu mravnej formácie charakterového vzdelávania.“ Andrej Rajský dodáva, že etická či náboženská výchova sú v školskom systéme stále akoby na vedľajšej koľaji. „Aby tento typ predmetov nebol marginalizovaný, aby nebol vytesňovaný,“ uviedol.
Etická a náboženská výchova sa v čase dištančného vzdelávania dostali ešte viac na okraj. Hovorí to predseda Predmetovej komisie pre náboženskú výchovu pri Štátnom pedagogickom ústave Tibor Reimer: „Žiaci vnímajú samozrejme situáciu aj zo svojho hľadiska, prečo aj v rámci vyučovacieho procesu neotvárať tieto témy, ktoré sa týkajú otázky bolesti.“ Podľa Tibora Reimera, ktorý je saleziánsky kňaz, sú etická a náboženská výchova predmetmi, kde je aj najviac hodnotovej výchovy. „Aby mali o veciach, ktoré sa týkajú hodnôt, možnosť sa rozprávať. Presne toto prebieha predovšetkým na hodinách etickej a náboženskej výchovy,“ zdôraznil.
Ministerstvo školstva v obsiahlej reakcii na toto vyhlásenie okrem iného uviedlo, že morálno-hodnotová výchova nemôže byť záležitosťou iba jedného z povinne voliteľných alternatívnych predmetov. Rezort avizuje iniciatívu, ktorá má posilniť morálno-hodnotovú orientovanú výchovu v školách dokonca nad rámec súčasných predmetov etickej a náboženskej výchovy.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.