TopTip

Etiópski biskupi vyzývajú na prímerie v tigrajskom konflikte

Etiópski biskupi vyzývajú na prímerie v tigrajskom konflikte zdroj foto: pexels.com

Katolícki biskupi v Etiópii obnovili svoj apel na prímerie v tigrajskom konflikte. Všetky strany konfliktu by sa mali „zapojiť do skutočného dialógu v záujme obyvateľstva“, vyhlásila biskupská konferencia podľa „Vatican News“ a vatikánskej misijnej tlačovej služby „Fides“. Cirkev poskytuje humanitárnu pomoc a sleduje správy o porušovaní ľudských práv v súvislosti s konfliktom, uviedla ďalej konferencia. Biskupi chcú „každým možným spôsobom“ prispieť k dosiahnutiu pokoja a zmierenia.

Ozbrojený konflikt medzi vládou v Addis Abebe a povstaleckou skupinou Tigrajský ľudový oslobodzovací front prepukol v novembri 2020. Medzičasom sa rozšíril aj do susedných regiónov Amhara a Afar. Doteraz boli zabité tisíce ľudí a viac ako dva milióny ľudí museli utiecť. Obe strany sú obviňované zo závažného porušovania ľudských práv. Ozbrojené konflikty viedli k vážnej hospodárskej a humanitárnej kríze vo viacerých častiach krajiny.

Podľa Catholic News Service biskupi svojím vyhlásením reagovali aj na výzvy, aby zaujali jasnejší postoj k tigrajskému konfliktu. Katolícka cirkev v Etiópii od vypuknutia tejto vojny nemlčala, zdôraznila biskupská konferencia. Naopak. Biskupi „opakovane robili verejné vyhlásenia, v ktorých odsudzovali vojnu, straty na životoch, vyháňanie, ničenie hmotných dobier a všetky následky vojny“.

Zdroj: Kathpress

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
Espaciosa casa unifamiliar moderna con garaje para dos coches.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.