TopTip

Čo (ne)vieme o Cirkvi
Evanjelizačná kongregácia dostala nového prefekta

Evanjelizačná kongregácia dostala nového prefekta Kardinál Tagle a pápež František počas pápežskej návštevy na Filipínach. Foto: Vatican News

Začiatkom decembra pápež František vymenoval 62-ročného filipínskeho kardinála Luisa Antonia Tagleho za prefekta Kongregácie pre evanjelizáciu národov.

Vzdelanosť a pastoračný zápal kňaza filipínskej diecézy Imus si všimol už sv. Ján Pavol II., ktorý ho v roku 1997 vymenoval na člena Medzinárodnej teologickej komisie a v roku 2001 za biskupa diecézy Imus. V roku 2011 Benedikt XVI. vymenoval biskupa Tagleho za arcibiskupa Manily a v roku 2012 ho poctil kardinálskym purpurom.

Kardinál Tagle zastával významné funkcie prezidenta Medzinárodnej katolíckej charity a prezidenta Katolíckej biblickej federácie. V máji 2018 navštívil Slovensko, aby pri príležitosti 25. výročia Katolíckeho biblického diela vystúpil na slávnostnom podujatí v Ružomberku.

Vonia po ovciach

Svojím štýlom pastiera, ktorý vonia po ovciach, kardinál Tagle niektorým pripomína súčasného pápeža Františka. Na otázku, či je František pápežom podľa jeho gusta, filipínsky kardinál odpovedal:

„Mám silnú vieru, že Duch Svätý nám dáva pápeža, ktorého potrebujeme v danom čase. Nezáleží na tom, či tento, predošlý alebo budúci pápež je podľa môjho gusta. Nie je to o mojich osobných sympatiách, ale o viere, že rešpektujeme vedenie najvyššieho pastiera, ktorého nám Boh dal. Pracujeme a vzájomne si pomáhame v tom, aby sme poznali Božiu vôľu v aktuálnom čase.“

Pápež František musí v oveľa väčšej miere ako jeho predchodcovia čeliť kritike z vlastných radov. Dokonca aj zo strany niektorých kardinálov. Podľa filipínskeho kardinála „pápež František už na začiatku svojho pontifikátu povedal, že v Cirkvi už od čias apoštolov existovali rozdielne názory a prístupy“. Kardinál Tagle si myslí, že „pápež je na túto rozmanitosť pripravený“. Kardinálova obava je iná. Pýta sa, či my sme pripravení skutočne sa navzájom počúvať a komunikovať? Nielen s pápežom, ale aj v našich diecézach a farnostiach. Vždy tu budú rozdiely, no ak sa budeme rozprávať, zistíme, že máme viac toho, čo nás spája, než toho, čo nás rozdeľuje.

Pripomeňme, že...

Kongregácia pre evanjelizáciu národov mala pôvodný plný názov Sacra Congregatio de Propaganda Fide. Ustanovil ju v roku 1599 pápež Klement VIII. Po niekoľkých rokoch svojej činnosti prestala jestvovať. Gregor XV. ju znova zriadil v roku 1622 a odvtedy pôsobí stále.

Cieľom tejto kongregácie bolo ohlasovať kresťanskú vieru po celom svete, predovšetkým v nekresťanských oblastiach Afriky, Ázie, Ameriky a Oceánie. Ešte aj dnes územia cirkevne spravované a ináč závislé od tejto kongregácie zahŕňajú niektoré štáty Ameriky, skoro celú Afriku, Ďaleký východ, Nový Zéland s Oceániou s výnimkou Austrálie a skoro všetky Filipínske ostrovy.

Na týchto územiach kongregácia zriaďuje a vymedzuje cirkevno-administratívne regióny, organizuje spravovanie misií, bdie nad kresťanským životom veriacich a nad disciplínou kléru, Katolíckej akcie a má hlavnú zodpovednosť nad katolíckymi školami a seminármi.

V tejto činnosti jej výdatne pomáhajú Pápežské misijné diela. Konštitúciou Regimini ecclesiae universae (z 15. augusta 1967) kongregácia prijala meno Kongregácia pre evanjelizáciu národov alebo De Propaganda Fide a v konštitúcii Pastor bonus (z 28. júna 1988) sa nazýva jednoducho Kongregácia pre evanjelizáciu národov.

V závere 20. storočia na čele Kongregácie pre evanjelizáciu národov stál kardinál slovenského pôvodu Jozef Tomko.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 07.07.2020

  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na júl: Aby bolo dosť ľudí, ktorí budú s láskou, úctou a dobrými radami sprevádzať rodiny
  • Úmysel KBS na júl: Aby nezamestnaní našli prácu, ktorú potrebujú pre dôstojný život a zabezpečenie rodín
  • Modlí sa o. Ján Sabol.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
  • Za rozumné doriešenie rodinných záležitostí. Gabriela
  • Za zastavenie pandémie na celom svete, za tých, čo sa starajú o chorých, uzdravenie chorých a obrátenie hriešnikov, za obete pandémie a ich príbuzných. Anna
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.