Farár ktorý sa nezľakol komunistov | Rádio Lumen

TopTip

Už čoskoro vo vysielaní
Farár ktorý sa nezľakol komunistov

Farár ktorý sa nezľakol komunistov

Ján Butkay v strede krátko po revolúcii s biskupom Tondrom a s farníkmi

Kňaz Ján Butkay študoval teológiu v pohnutých 50.tych rokoch. V decembri 1949 mu zhabali náboženskú literatúru a v marci 1950 ho odsúdili na dvanásť mesiacov nútených prác v pracovných táboroch. Tajne ho vysvätil rožňavský biskup Róbert Pobožný 29. augusta 1950 v kaplnke biskupského úradu. Aj primičnú omšu slúžil tajne iba v prítomnosti rodičov.
Narukoval do Přerove, kde ho v r. 1952 ŠtB zatkla a odsúdili ho na jedenásť rokov. V r. 1954 bol prepustený na amnestiu a pracoval v podnikoch v Spišskej Novej Vsi, v Rudňanoch a v Krompachoch. V r. 1962 ho znovu odsúdili na dva roky väzenia. Po návrate pracoval v baniach v Rudňanoch. V r. 1968 sa stal kaplánom v rodisku. V r. 1970 sa stal farárom v Slatvine v okrese Spišská Nová Ves. Od r. 1986 pôsobil v Harichovciach, kde od r. 1995 dva roky veľmi trpel na následky väzení a kde aj zomrel. Je pochovaný v rodisku.
Rozhlasovú dramatizáciu o jeho živote v rámci cyklu Poslanie mali v úcte uvedieme v premiére už v nedeľu 3.6. o 13:00. Rozhlasovú hru nájdete tiež v našom archíve. 

Podobné články

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 15.08.2018

  • Milí poslucháči, svoje úmysly modlitieb nám posielajte emailom na umysel@lumen.sk
  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na august: Aby závažné ekonomické a politické rozhodnutia slúžili na ochranu rodiny ako pokladu ľudského spoločenstva.
  • Úmysel KBS na august: Nech je prázdninový a dovolenkový oddych spojený aj s obnovou ducha v našom národe.
  • Modlí sa o. Juraj Spuchľák, riaditeľ Rádia Lumen.
  • Za obrátenie súrodencov a ich rodín a ako prosbu za milosť dobrého života, Božie požehnanie a dary Ducha Svätého a poďakovanie za doterajšiu pomoc a ochranu. Anna
  • Za zdravie a Božie požehnanie za moju sestru Máriu a jej rodinu. Sestra
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.