TopTip

Zo zahraničia
Film o saleziánoch, ktorí zachránili 70 židovských chlapcov

Film o saleziánoch, ktorí zachránili 70 židovských chlapcov

O tom, ako saleziáni počas holokaustu v Ríme zachránili pod strechou kolégia 70 židovských chlapcov, rozpráva nový dokumentárno-hraný film s názvom „Štít pre druhého“ (Lo scudo dell´altro). Účinkujú v ňom súčasní študenti a pedagógovia katolíckej strednej školy Pia XI., v ktorej od septembra 1943 do júna 1944 dvaja saleziáni – riaditeľ a ekonóm – ukryli tých, čo mali byť vydaní nemeckým okupantom.

Obaja saleziáni Francesco Antonioli a Armando Alessandrini získali ocenenie „Spravodliví medzi národmi“ od Yad Vashem v Jeruzaleme. Film bol natočený podľa knihy Francesca Mottu SDB s názvom „Nerobili sme iné, než našu povinnosť“. Ešte pred dvadsiatimi rokmi sa podarilo vypátrať mnoho zo zachránených mladých a zachytiť ich spomienky.

O prítomnosti židovských chlapcov v katolíckom kolégiu vtedy okrem riaditeľa a ekonóma ďalší saleziáni nevedeli. Riaditeľ Antonioli študentom oznámil, že prídu noví študenti a žiadal, aby ich prijali tak, ako všetkých ostatných, a to bez kladenia otázok. Aby neboli nápadní, museli chodiť na všetky aktivity, aj tie náboženské. Učili sa katolícke modlitby, zúčastňovali sa na svätej omši, samozrejme bez prijímania sviatostí. Mnoho z nich si ešte aj po rokoch pamätalo saleziánske piesne.

Film z dielne Senape Production bude čoskoro dostupný na internete. Pri príležitosti Medzinárodného dňa pamiatky obetí holokaustu sa bude premietať na Fakulte vied spoločenskej komunikácie Pápežskej saleziánskej univerzity v Ríme 30. januára o 17.30.

 

 

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 20.09.2020

  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na september: Aby nebolo drancované prírodné bohatstvo našej planéty, ale aby sa využívalo a rozdeľovalo primerane a spravodlivo
  • Úmysel KBS na september: Aby učitelia viedli svojich žiakov k pravým morálnym i duchovným hodnotám
  • Modlí sa o. Ján Krupa.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
  • Za uzdravenie sestry Miroslavy zo Sobraniec. Brat Peter
  • Za Božiu ochranu pre moje dcéry na ich ceste do zahraničia a šťastný návrat domov
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.