TopTip

Fratelli tutti je v ruštine, vydalo ju moslimské vydavateľstvo

Fratelli tutti je v ruštine, vydalo ju moslimské vydavateľstvo

Encyklika pápeža Františka Fratelli tutti je už dostupná aj v ruštine, a to vďaka moslimskému vydavateľstvu Medina a Medzinárodnému moslimskému fóru (International Muslim Forum). Preklad vyšiel 24. decembra, v deň vigílie Narodenia Pána, ktorý moslimovia uznávajú za deň narodenia „Ježiša, Máriinho syna“ (Īsā ibn Maryam), v ich náboženstve pokladaného za „Božieho posla“.

Predseda Konferencie katolíckych biskupov Ruska a arcibiskup metropolita Moskvy Mons. Paolo Pezzi ocenil toto gesto a napísal list predstaviteľovi moslimských duchovných Ruskej federácie a výkonnému sekretárovi Medzinárodného moslimského fóra Damirovi Mukhetdinovovi, ktorý je autorom predhovoru k ruskému vydaniu encykliky.

„Vidí sa mi to byť mimoriadne dôležitým gestom v tomto momente, keď je žiaľ mnoho ľudí presvedčených, že medzináboženský dialóg je prázdnou formalitou, ktorá neprináša reálne ovocie a nemá vplyv na život ľudí. Nie je to však tak: vidíme množstvo dôkazov toho, ako je dôležitá „kultúra stretnutia“, ktorá môže oživiť nádej a priniesť obnovu a jasne ukazuje, že «násilie nenachádza žiaden základ v základných náboženských presvedčeniach, ale v ich deformáciách» (Fratelli tutti, 282)“.

Arcibiskup Moskvy ďakuje autorovi predslovu, ktorý vysvetľuje, že „kultúra stretnutia“ navrhovaná pápežom Františkom je kľúčom k vzájomnému porozumeniu medzi náboženstvami a na prekonanie predsudkov. Ako píše molimský náboženský vodca, „oslobodenie sa od predsudkov o druhých pomáha k väčšej slobode myslenia, ktorá nevyhnutne vedie k oslobodeniu sa od predsudkov o sebe samých“.

„Lepšie porozumenie sebe samým nemôže neprihliadať na to, ako nás chápu druhí. Toto vzájomné pochopenie (nielen toho druhého, ale predovšetkým seba samých) sa uskutočňuje prostredníctvom stretnutia, ktoré je v srdci posolstva Fratelli tutti.“

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 24.09.2021

  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na september: Aby sme všetci vedeli robiť odvážne rozhodnutia v prospech jednoduchého životného štýlu, šetrnému voči životnému prostrediu, a aby sme sa tešili z mládeže, ktorá si radikálne osvojila tento štýl.
  • Úmysel KBS na september: Aby sa posolstvo evanjelia stávalo viditeľným v praktických činoch a živote našej spoločnosti.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.