TopTip

Fratelli tutti je v ruštine, vydalo ju moslimské vydavateľstvo

Fratelli tutti je v ruštine, vydalo ju moslimské vydavateľstvo

Encyklika pápeža Františka Fratelli tutti je už dostupná aj v ruštine, a to vďaka moslimskému vydavateľstvu Medina a Medzinárodnému moslimskému fóru (International Muslim Forum). Preklad vyšiel 24. decembra, v deň vigílie Narodenia Pána, ktorý moslimovia uznávajú za deň narodenia „Ježiša, Máriinho syna“ (Īsā ibn Maryam), v ich náboženstve pokladaného za „Božieho posla“.

Predseda Konferencie katolíckych biskupov Ruska a arcibiskup metropolita Moskvy Mons. Paolo Pezzi ocenil toto gesto a napísal list predstaviteľovi moslimských duchovných Ruskej federácie a výkonnému sekretárovi Medzinárodného moslimského fóra Damirovi Mukhetdinovovi, ktorý je autorom predhovoru k ruskému vydaniu encykliky.

„Vidí sa mi to byť mimoriadne dôležitým gestom v tomto momente, keď je žiaľ mnoho ľudí presvedčených, že medzináboženský dialóg je prázdnou formalitou, ktorá neprináša reálne ovocie a nemá vplyv na život ľudí. Nie je to však tak: vidíme množstvo dôkazov toho, ako je dôležitá „kultúra stretnutia“, ktorá môže oživiť nádej a priniesť obnovu a jasne ukazuje, že «násilie nenachádza žiaden základ v základných náboženských presvedčeniach, ale v ich deformáciách» (Fratelli tutti, 282)“.

Arcibiskup Moskvy ďakuje autorovi predslovu, ktorý vysvetľuje, že „kultúra stretnutia“ navrhovaná pápežom Františkom je kľúčom k vzájomnému porozumeniu medzi náboženstvami a na prekonanie predsudkov. Ako píše molimský náboženský vodca, „oslobodenie sa od predsudkov o druhých pomáha k väčšej slobode myslenia, ktorá nevyhnutne vedie k oslobodeniu sa od predsudkov o sebe samých“.

„Lepšie porozumenie sebe samým nemôže neprihliadať na to, ako nás chápu druhí. Toto vzájomné pochopenie (nielen toho druhého, ale predovšetkým seba samých) sa uskutočňuje prostredníctvom stretnutia, ktoré je v srdci posolstva Fratelli tutti.“

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 07.07.2022

  • O vieru a nádej pre Lacka a Michala, že Bohu záleží na každom človeku a jeho nesmrteľnej duši. (Helena)
  • O zdravie a silu pre onkologicky chorú Magdalénku. (Henrieta)
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.