TopTip

Zo zahraničia
Grécka pravoslávna cirkev je pod tlakom

Grécka pravoslávna cirkev je pod tlakom Konštantínopolský patriarcha Bartolomej a aténsky metropolita Hieronymos II.

Grécka pravoslávna cirkev - v protiklade k inak znejúcim správam - neuznala novozaloženú „Pravoslávnu cirkev Ukrajiny“ a nenadviazala s ňou eucharistické spoločenstvo.  

V komuniké Stálej synody Gréckej cirkvi, ktorá zasadala od 26. do 28. augusta v Aténach, sa uvádza len to, že „na základe návrhu k otázke Ukrajiny zo strany dvoch synodálnych výborov pred dogmatické otázky, resp. pre medzipravoslávne a medzikresťanské vzťahy Stála synoda uznáva kánonické právo ekumenického patriarchu udeliť autokefáliu, ale aj privilégium prímasa Gréckej cirkvi ďalej pojednávať o otázke uznania Pravoslávnej cirkvi Ukrajiny.“

Podľa informácií gréckej webovej stránky „Romfea“, prímas Gréckej pravoslávnej cirkvi, ktorým je aténsky arcibiskup Hieronymos (Liapis), na zasadaní vyhlásil, že nemôže sám niesť túto zodpovednosť a preto otázku Ukrajiny predloží na rozhodnutie Posvätnej synode, ktorá je najvyšším grémiom cirkvi, na jej plenárnom zasadnutí v októbri. Arcibiskup Hieronymos poďakoval členom Stálej synody za uznanie svojho privilégia, no súčasne zdôraznil, že rešpektuje synodálny systém, rozhodnutie takého dosahu ako uznanie novozaloženej „Pravoslávnej cirkvi Ukrajiny“ musí niesť spoločne celá hierarchia.

Program zasadnutia plenárneho zhromaždenia Posvätnej synody je zverejnený od júla. Otázka Ukrajiny v ňom nefiguruje (neobjavila sa ani na programe zasadania Stálej synody). Je však možné, že arcibiskup Hieronymos požiada o prerokovanie otázky Ukrajiny mimo programu plenárneho zhromaždenia.  

Z komuniké Stálej synody nevyplýva, čo obidve synodálne komisie presne odporúčajú a ako hodnotia problém sanácie biskupských a kňazských vysviacok „exkomunikovanými schizmatikmi“. Preto je nejasné, či Stálou synodou proklamované uznanie práva Ekumenického patriarchu udeliť autokefáliu je všeobecným konštatovaním alebo sa vzťahuje konkrétne na ukrajinskú situáciu. To, že sa Stála synoda teraz zaoberala otázkou Ukrajiny, bolo v Aténach vzaté na vedomie s prekvapením, pretože toto grémium Gréckej cirkvi už v januári rozhodlo, že otázku uznania Pravoslávnej cirkvi Ukrajiny vyhradí plenárnemu zhromaždeniu Posvätnej synody v októbri.

V gréckej blogo-sfére bol už pred zasadnutím Stálej synody vzbudený dojem, že „teraz“ sa uskutoční uznanie „Pravoslávnej cirkvi Ukrajiny“. No reč bola aj o tom, že Grécka cirkev je pod silným „politickým, hospodárskym a diplomatickým tlakom zvonka“, aby učinila takéto rozhodnutie.

Situácia pravoslávia na Ukrajine

Odštiepením z pravoslávnej cirkvi v jurisdikcii Moskovského patriarchátu vznikli v priebehu prvej a druhej štátnej nezávislosti na Ukrajine dve schizmatické cirkevné štruktúry nezávislé od Moskvy: Ukrajinská autokefálna pravoslávna cirkev (v roku 1921) a Ukrajinská pravoslávna cirkev Kyjevského patriarchátu (v roku 1992).

Zásadný krok k obnove jednoty pravoslávia na Ukrajine po vyše štvrťstoročí taktizovania Moskovského patriarchátu podnikol napokon Konštantínopolský ekumenický patriarchát. Ekumenický patriarcha odňal Moskovskému patriarchátu jurisdikciu nad Ukrajinou a 15. decembra 2018 zorganizoval v Kyjeve zlučujúci koncil. Novozaloženej Pravoslávnej cirkvi Ukrajiny 6. januára 2019 Konštantínopolský ekumenický patriarchát priznal autokefáliu.

Keďže drvivá väčšina ukrajinských hierarchov verných Moskve odignorovala zlučujúci koncil a Moskovský patriarchát odmieta uznať povýšenie Pravoslávnej cirkvi Ukrajiny na kánonickú národnú cirkev, na Ukrajine naďalej pôsobí aj kánonická autonómna Ukrajinská pravoslávna cirkev Moskovského patriarchátu.

Ekumenický patriarchát sa snaží presvedčiť okolité autokefálne pravoslávne cirkvi, aby uznali „Pravoslávnu cirkev Ukrajiny“. Je dosť možné, že tak ako prvá urobí autokefálna Grécka pravoslávna cirkev.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 22.02.2020

  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na február: Aby bol vypočutý a uznaný hlas našich bratov migrantov, ktorí padli do rúk obchodníkov s ľuďmi
  • Úmysel KBS na február: Aby nezamestnaní, bezdomovci a chudobní našli pochopenie, ako aj konkrétnu pomoc pri prekonávaní svojich ťažkostí
  • Modlí sa o. Pavol Jurčaga.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
  • Za uzdravenie mojej mamičky
  • Za úspešnú operáciu pre Žofiu, našu mamku a babku. Syn Marián s celou rodinou
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.