TopTip

Gréckokatolíci v Prahe slávili odpustovú slávnosť

Gréckokatolíci v Prahe slávili odpustovú slávnosť

Gréckokatolíci v Prahe získali chrám sv. Klimenta do užívania v roku 1931, kedy im ho vyčlenil pražský arcibiskup František Kordač. Ako vieme, zásluhu na tomto mimoriadne štedrom rozhodnutí mal vtedajší duchovný správca farnosti, dnes už blahoslavený biskup Vasiľ Hopko. Od roku 1996 a vzniku Apoštolského exarchátu pre katolíkov byzantského obradu v Českej republike, je chrám sv. Klimenta jeho katedrálou.

Odpustová slávnosť tejto katedrály v tomto roku oslávili v nedeľu 22. novembra 2020. Cirkevnoslovanskú liturgiu slávil vladyka Ladislav Hučko, apoštolský exarcha spolu s protosynkelom Milanom Hanušom, kancelárom Tomášom Mrňávkom a strahovským opátom Danielom P. Janáčkom O.Praem., ktorý bol slávnostným kazateľom a ďalším duchovenstvom.

Opát Janáček v kázni rozviedol myšlienku o tom, ako niekedy nedostaneme to, za čo sa modlíme, ale vždy to čo potrebujeme. Pýtal sa seba i veriacich, či žijú s nádejou, alebo bez nej. Život bez nádeje sa žiť nedá. Príkladom nádeje je aj život patróna katedrály sv. Klimenta. O ňom sv. Irenej píše, že sv. Kliment videl na vlastné oči apoštolov a počul ich náuku. Ako vieme, jeho ostatky previezli bratia sv. Cyril a Metod do Ríma. Evanjelium Ježiša Krista, radostná zvesť, ktorému uveril i sv. Kliment je od začiatku do konca uistením, že máme dôvod k nádeji.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 07.07.2022

  • O vieru a nádej pre Lacka a Michala, že Bohu záleží na každom človeku a jeho nesmrteľnej duši. (Helena)
  • O zdravie a silu pre onkologicky chorú Magdalénku. (Henrieta)
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.