TopTip

Gréckokatolícka charita Prešov žije v týchto dňoch procesom synody

Gréckokatolícka charita Prešov žije v týchto dňoch procesom synody TK KBS

Gréckokatolícka charita Prešov žije v týchto dňoch procesom synody, ktorú vyhlásil Svätý Otec František. Svojim zamestnancom a spolupracovníkom navrhla možnosť stretávania sa a diskusie. V jednotlivých zariadeniach charity vznikli synodálne tímy, ktoré tento proces koordinujú. Gréckokatolícka charita Prešov sa aktívne zapojila do diskusie spolukráčania v cirkvi v súčasnej dobe a na tento úmysel sa vo svojej charitnej kaplnke pracovníci každé ráno modlia Modlitbu k Duchu Svätému. „Aj u nás v charite sme sa do toho procesu zapojili. Jednak cez to, že naša kolegyňa Mária Rajniaková, ktorá je koordinátorka farských charít a projektu Obeť, je v archieparchiálnom synodálnom tíme pri arcibiskupstve v Prešove, a cez ňu sme uskutočnili aj stretnutie komisie pre charitatívnu činnosť a v rámci toho sme sa venovali otázkam synody a charity, ako ďalej,“ povedal Peter Valíček, riaditeľ Gréckokatolíckej charity v Prešove.

Podľa Petra Valíčka sa musia veľmi veľa učiť, aby dokázali vzájomne otvorene komunikovať. „Je zopár ľudí, ktorí môžu a vedia otvorene hovoriť, ale je dosť ľudí, ktorí sa možno aj bojíme povedať svoj názor a je to výzva, ktorá je aktuálna v tejto dobe, kedy prestávame sa stretávať a prestávame medzi sebou komunikovať, aby sme sa opätovne vrátili k tomu, že potrebujeme byť spolu, potrebujeme otvorene o veciach rozprávať, potrebujeme snívať, ako hovoril Svätý Otec František, aj v cirkvi aj o cirkvi,“ zdôraznil.
Ako hovoril Peter Valíček, tieto synodyálne stretnutia učia všetkých, že sú tu jeden pre druhého a že majú kráčať spolu v živote cirkvi, v živote rodiny, aj v živote spoločnosti. „Jednoducho je to taký čas pre nás, kedy sa môžeme vrátiť ku koreňom komunikácie, ku koreňom cirkvi, ku tomu, aby sme veci posúvali.“ Riaditeľ charity Peter Valíček uviedol, že ovocie týchto stretnutí sa môže prejaviť až neskôr, a to v zlepšených vzťahoch či v lepšej súdržnosti.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča
Darujte 2% Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.