TopTip

Gréckokatolícka cirkev začala štyridsaťdňový pôst pred Veľkou nocou

Gréckokatolícka cirkev začala štyridsaťdňový pôst pred Veľkou nocou TK KBS

Gréckokatolícka cirkev v pondelok začala štyridsaťdňový pôst pred Veľkou nocou. Podľa pôstnej disciplíny Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku je prvý deň štyridsiatnice prísny alebo strohý pôst. V tento deň je dovolené sa najesť raz dosýta a platí zdržanlivosť od mäsa, mlieka a vajec. Zdržanlivosť od mäsa platí pre veriacich byzantského obradu počas pôstu každú stredu a piatok. Štyridsiatnica je tiež v Gréckokatolíckej cirkvi aliturgickým obdobím. Stredy a piatky sa slávi liturgia vopred posvätených darov, počas ktorej sa nekoná eucharistická obeta. Veriaci prijímajú eucharistiu, ktorú kňaz konsekroval v nedeľu. 

 

Veľký pôst je pre byzantskú cirkev výnimočný najmä svojimi aliturgickými dňami. Hovorí to vo videu, ktoré zverejnila Košická eprachia, jej administrátor, arcibiskup Cyril Vasiľ. Ten pripomína, že od pondelka do piatku sa riadna svätá liturgia svätého Jána Zlatoústeho neslávi. „Počas veľkého pôstu je modlitebný a liturgický život veriacich omnoho intenzívnejší. Na samom začiatku veľkého pôstu sa máme možnosť modliť Veľký, takzvaný kajúci kánon svätého Andreja Krétskeho,” povedal vladyka.


Spomínaný Veľký kajúcny kánon sa budú modliť gréckokatolícki biskupi spolu s veriacimi prostredníctvom internetu. Pripojiť sa k modlitbe pozýva aj vladyka Cyril Vasiľ. „Jeho cieľom je práve to, aby nás viedol k pokániu. Preto vás srdečne pozývame modliť sa ho spoločne s nami od pätnásteho februára do osemnásteho vždy o dvadsiatej hodine prostredníctvom televízie, ako aj sociálnych sietí.“


Pôstom vstupujeme do aktualizovaného boja proti hriechu a démonovi. Povedal to v nedeľnej homílii bratislavský eparchiálny biskup Peter Rusnák. Vo vysielaní katolíckej internetovej televízie Logos zdôraznil, že Cirkev nám ponúka v pôste každý rok to isté - almužnu, modlitbu a pôst. „To sú tri skutočne veľmi osvedčené zbrane kresťana. Týmito zbraňami môže poraziť svoju pýchu, svoju lenivosť, svoju pohodlnosť, vzdialiť sa hriechu,“ zdôraznil.


Súčasná prax gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku je, že liturgia vopred posvätených darov sa slúži v stredy a v piatky štyridsiatnice.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.