TopTip

Hnutie Fokoláre má novú prezidentku

Hnutie Fokoláre má novú prezidentku TK KBS

Hnutie Fokoláre má novú prezidentku. Na šesť rokov sa ňou stala Margaret Karramová, narodená v Haife vo Svätej zemi. Do úradu ju zvolilo generálne zhromaždenie, ktoré sa pre pandémiu zišlo online. Zúčastnilo sa na ňom tristopäťdesiatdeväť reprezentantov hnutia z celého sveta, a to rôznych kultúr, generácií, povolaní i vierovyznaní. Delegáti diskutovali aj o ďalšom smerovaní hnutia a o prioritách, na ktoré sa má v budúcom období zamerať. 

 

Margaret Karramová má päťdesiatosem rokov, je katolíčka, no pochádza z arabskej rodiny. Stala sa treťou prezidentkou Hnutia Fokoláre po zakladateľke Chiare Lubichovej a Márii Voceovej, ktorá hnutie viedla dvanásť rokov. Hovorí fokolarínka Zora Kuchárska: „Margaret bola zvolená 31. januára dvojtretinovou väčšinou hlasov.“

Za zvolením Margaret Karramovej vidia vo Fokoláre Božie riadenie a príhovor zakladateľky. Opäť Zora Kuchárska: „Na to, aké je hnutie Fokoláre komplexné, dalo by sa povedať, že je v najlepšom veku.“

Funkčné obdobie prezidentky trvá šesť rokov. Opakovane môže byť zvolená iba raz. Priority práce a kľúčové oblasti pôsobenia si nevyberá sama. „Generálne zhromaždenie vypracováva záverečný dokument. Ten bude obsahovať línie, ktorým sa hnutie bude na čele s prezidentkou v najbližších šiestich rokoch uberať,” povedala.

Záverečný dokument zatiaľ nie je zverejnený. Jeho hlavné témy však už sú známe. „V prvom rade blízkosť chudobným. Ďalšou veľmi citlivou a stále živou témou je rodina. Stále živou a citlivou témou sú deti, mládež, naša budúcnosť. Zároveň ekológia i udržateľnosť,“ uviedla Kuchárska.


Delegáti hnutia Fokoláre sa mali pôvodne stretnúť osobne v septembri 2020. Pre nepriaznivú pandemickú situáciu napokon rokovali cez internet.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.