TopTip

Z domova
Hrdí na rodinu - ako to videli médiá a aká bola skutočnosť?

Hrdí na rodinu - ako to videli médiá a aká bola skutočnosť?

Na pochode Hrdí na rodinu v sobotu 14.7. bolo prítomné aj Rádio LUMEN. Redaktor Ján Heriban zachytil vo svojej reportáži to najdôležitejšie z diania na pochode v Bratislave. Jeho reportáž sme priniesli doslova len niekoľko minút po skončení pochodu v spravodajskej relácii Infolumen o 17:30 s dátumom 14.7. (nahrávku si môžete vypočuť TU od 06:40 min.) 

Komerčné televízie informovali neobjektívne

S odstupom niekoľkých dní sme sa obrátili na Antona Chromíka, hlavného organizátora pochodu Hrdí na rodinu, aby zhodnotil uplynulý 7. ročník. "Doteraz najúspešnejší ročník.  V sobotu sa na Hrdí na rodinu zúčastnilo okolo 5 tisíc ľudí. Najskôr sme na slniečku horeli, potom trošku zmokli a nakoniec uschli. Bola to veľká obeta, a preto ďakujeme všetkým, ktorí prišli. Ešte viac sme vďační všetkým, ktorí nám dokázali odpustiť nedokonalosti. Tie sa môžu vždy prihodiť, keď príde päťkrát viac účastníkov, ako po iné ročníky. Vieme to podľa toho, koľko balónov sme rozdali. V tomto neverte médiám," upozorňuje Anton Chromík a zároveň adresuje kritiku komerčným televíznym staniciam za neobjektívne informovanie o pochode Hrdí na rodinu. 

"Organizátori Hrdí na rodinu mali v roku 2017 presne spočítaný počet účastníkov, ktorých bolo viac ako  tisíc. V roku 2018 bolo však účastníkov mnohonásobne viac. Počet okolo 5000 ľudí bol odhadnutý z kamerových záznamov a z množstva rozdaných balónov organizátormi. Médiami nesprávne odhadnutých tisíc ľudí nemôže zaplniť takýmto spôsobom ulice mesta. Reportáže sa stávali subjektívnymi. Respondentom na strane Dúhového pridu neboli kladené žiadne citlivé otázky k ich požiadavkám. Napr. čo si myslia o adopcii detí? Ako si dieťa chcú zabezpečiť? Čo si myslia o vynosení dieťaťa náhradnou matkou za úplatu? Či si myslia, že otec alebo matka nebudú dieťaťu chýbať? Či svojmu dieťaťu povedia, kto je ich otec. Téma adopcie detí pármi rovnakého pohlavia patrí medzi požiadavky Gay pridu. Rovnako zmena definície rodiny," sumarizuje Anton Chromík a zároveň dodáva, že na druhej strane účastníci pochodu Hrdí na rodinu boli redaktormi komerčných televízii konfrontovaní s citlivými otázkami dúhového pridu. 

Ako to skutočne vyzeralo na pochode Hrdí na rodinu?

Hodžovo námestie v Bratislave v sobotu 14.7.2018 ožilo s deťmi aj dospelými v červených tričkách piesňami aj rodinným programom. Rádio LUMEN mapovalo priebeh pochodu Hrdí na rodinu v plnom rozsahu. Pred Prezidentský palác prišli malí aj veľkí na ďalší ročník pochodu Hrdí na rodinu, aby svedčili o nenahraditeľnosti otca a mamy pre výchovu detí. Od prezidentského paláca sa po príhovoroch, hrách a hudobnom vystúpení presunuli v živej reťazi pred Úrad vlády. Rodinné popoludnie ukončili v Medickej záhrade. 

„Mám štyri deti, takže netušené radosti, netušené starosti,“ uviedol jeden z účastníkov z Dolného Kubína. „Rodina, to je tradičná hodnota. Tam sa odovzdáva aj tradícia a úcta k životu aj láska, porozumenie, a naozaj tie tradičné hodnoty, ktoré sú cenné a ktoré sú dnes zaznávané," uviedla pre Rádio LUMEN ďalšia účastníčka z Oravy. 
Hodnotu rodiny vníma aj bratislavský pomocný biskup Jozef Haľko, ktorý na pochod takisto prišiel. Prezradil, že jeho rodičia oslávia na budúci rok šesťdesiate výročie sobáša: „Mama bude mať osemdesiat rokov, otec deväťdesiat. Sám viem, čo to znamená mať otca, mať mamu a toto podujatie je vlastne o tom, že želám všetkým deťom, aby boli vychovávané v zdravom, rodinnom prostredí.
Mottom siedmeho ročníka rodinného podujatia bolo Príď posvietiť. Anton Chromík si myslí, že ľudia by sa mali stať svedkami krásy rodinného života: „Pre tie deti je láska otca nenahraditeľná a láska mamy nenahraditeľná. To je to, čo chceme ukázať. Každý kto prišiel, tak vlastne odovzdáva túto radosť do celého Slovenska. To je úžasné, že je toľko svedkov, ktorí ukazujú práve túto radosť rodiny.“
V čase pochodu rodín s deťmi sa v meste konal aj Dúhový pochod komunity LGBTI a jej podporovateľov. Organizátori podujatia Hrdí na rodinu Anton Chromík a Marek Nikolov vyhlásili, že nemajú záujem provokovať, chcú spájať a k inak cítiacim ľuďom majú žehnajúci postoj.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 18.07.2019

  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na júl: Za politikov, vedcov a ekonómov, aby spolupracovali pri ochrane svetových morí a oceánov
  • Úmysel KBS na júl: Aby sme prázdninový čas správne využívali na oddych i rekreáciu a nezabúdali na stretnutie s Pánom pri modlitbe a v Eucharistii
  • Modlí sa o. Ján Sabol.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
  • Za zdravie a Božie požehnanie pre rodičov. Dcéra Katarína
  • Za vnučku Ariánku, za návrat k svojej rodine, požehnanie pre ďalšie štúdium a budúcnosť a za pomoc Božiu pre ľudí, ktorí v tejto situácii pomáhajú. Mária
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.