TopTip

Zo zahraničia
Hroby zabitých seminaristov v Burundi sú dnes výzvou k bratstvu etník

Hroby zabitých seminaristov v Burundi sú dnes výzvou k bratstvu etník

V Burundi v minulom roku otvorili proces blahorečenia 40 seminaristov, ktorí boli zabití v roku 1997 v Bute na juhu krajiny. Na mieste masakru dnes stojí jednoduché sanktuárium s hrobmi seminaristov, ktorých už teraz nazývajú „mučeníkmi bratstva v Burundi“. Masaker spôsobili ozbrojenci motivovaní etnickou nenávisťou.

Do tej istej kauzy blahorečenia boli začlenené ďalšie štyri osoby: dvaja talianski misionári - xaveriáni (páter Ottprino Maule a Aldo Marchiola) a jedna dobrovoľníčka (Vatina Gubertová), zavraždení v roku 1995, i diecézny kňaz Michhel Kayoya zavraždený v roku 1972. Spolu tak ide o 44-člennú skupinu.

Burundskí biskupi v júni minulého roku pri otvorení kauzy blahorečenia uviedli:

„Cirkev v Burundi ... si chce uctiť skupinu ľudí, ktorí v Ježišovom mene obetovali svoje životy, aby ukázali, že bratstvo v Kristovi je dôležitejšie než príslušnosť k etnickej skupine“. „Je to vynikajúce svedectvo, ktoré považujeme za skutočne dôležité pre všetkých kresťanov“.

Pripomeňme, že občianska vojna v Burundi v rokoch 1993-2005 bola výsledkom dlhotrvajúcich rozdelení medzi etnikami Hutu a Tutsi, ku ktorým prispelo aj predchádzajúce pôsobenie európskych kolonizátorov.

Kňaz Edouard Nkeshimana - očitý svedok masakru spred 23 rokov, bol jedným zo 16 seminaristov, ktorí zázrakom prežili.

Ako povedal, k masakru došlo 30. apríla 1997 okolo pol šiestej ráno, keď sa seminaristi budili, aby sa pripravili na rannú omšu. V okolí bola zhruba stovka vojakov, aby občanov i seminaristov chránila pred členmi ozbrojených skupín, ktorí sa pohybovali po okolí. Mnohí zo strážnych vojakov boli 18-roční chlapci, ktorí mali väčší strach, než seminaristi, triasli sa ako lístie, spomína Edouard. Po tom, ako bolo počuť výstrely a neskôr aj guľomet, do seminára vtrhla skupina ozbrojencov. Celkovo bolo teroristov 3 až 5 tisíc a zaplavili celé údolie. Bohoslovcov sa snažili vystrašiť výstrelmi, pálili postele a nakoniec všetkých zhromaždili. Kázali im rozdeliť sa do skupín za základe etnickej príslušnosti – na skupinu etnika hutu a etnika tutsi.

„Avšak nikto z nás tak neurobil,“ - hovorí duchovný otec Edouard - „bola to tak absurdná žiadosť, že nikomu neprišlo na um rozdeľovať sa: boli sme si bratmi, priateľmi, pomocníkmi, boli sme solidárni.

A tiež sme nejako tušili, že ak by nás rozdelili, stalo by sa pravdepodobne čosi horšie: zoči-voči hrozbe sme museli zostať zjednotení. Povedal by som, že nás viedol spoločný prirodzený a evanjeliový inštinkt. Ozbrojenci hutu sa rozzúrili a začali medzi nás hádzať granáty a strieľať do nás.

Mnohí zomreli na mieste, ďalší boli zranení. Ja som ležal pod mŕtvolami a zázračne som prežil. Fingoval som, že som mŕtvy. Ozbrojenci potom úderom mačety do hlavy dobili zvyšných ranených a mysleli si, že sme všetci mŕtvi. Avšak z 32 spolužiakov (z ktorých najmladší mal len 16 rokov a naj starší 24), nás prežilo 16. Z nich sa nás päť stalo kňazmi, ostatní zanechali kňazskú formáciu.“

Neskôr vyšlo najavo, že pravdepodobným plánom ozbrojencov z etnika hutu, ktorí patrili k tzv. Národnému výboru demokratickej obrany, bolo zajať seminaristov svojho etnika, aby z nich urobili vojakov a zároveň zabiť tých, čo patrili k etniku tutsi.

Edouard vyviazol s niekoľkými guľkami v nohe a úlomkami granátu po celom tele. Na dva týždne stratil chuť a celkovo sa zo zranení zotavoval približne rok. Po roku sa znova vrátil do seminára, no zakaždým, keď videl miesto masakru, nanovo prežíval traumatické emócie a strach zo smrti. Cítil pach krvi a streliva. „V seminári som pokračoval len vďaka sile od Boha i vďaka tomu, že dennodenne cítim prítomnosť mojich mŕtvych priateľov“, konštatoval Edouard.

Po masakri začala Katolícka cirkev v regióne veľký zmierovací proces, ktorý priniesol trvácne ovocie. Dnes žijú etniká regiónu v pokoji a vyznačuje sa ním aj spomínané sanktuárium.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

  Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
  Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
  Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
  Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
  Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
  Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
  Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 09.08.2020

 • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na august: Za všetkých, ktorí pracujú a žijú na mori: za námorníkov, rybárov a ich rodiny
 • Úmysel KBS na august: Aby medzinárodný eucharistický kongres, ktorý sa bude konať v Budapešti, povzbudil veriacich k prehĺbeniu úcty ku Kristovej prítomnosti v Najsvätejšej sviatosti.
 • Modlí sa o. Ján Krupa.
 • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.