TopTip

India vyškrtne z vojenskej prehliadky kresťanskú skladbu

India vyškrtne z vojenskej prehliadky kresťanskú skladbu zdroj foto: pexels.com

Indické ministerstvo obrany vyškrtlo z repertoáru vojenskej prehliadky kresťanskú skladbu, ktorá sa tradične hrá na Deň republiky (27. januára). Kresťania v Indii a politická opozícia sú zdesení.

Skladba „Abide With Me“ (Zostaň so mnou, Pane), ktorú obľuboval zakladateľ krajiny Mahátma Gándhí, sa od roku 1950 tradične hrá na vojenskej prehliadke nazývanej „Beating the Retreat“.

„V armáde slúži tak veľa indických kresťanov, ktorí obetovali svoje životy na ochranu národa. Prečo táto diskriminácia na základe náboženstva? Nie sme Indovia?“, povedal aktivista za občianske práva a hovorca United Christian Forum A.C. Michael ázijskej tlačovej službe „Ucanews“ (pondelok).

Hovorca opozičnej strany Kongres Gourav Vallabh označil vymazanie za „výsledok ideologickej vojny“, ktorú vedú hinduistickí nacionalisti z vládnej strany BJP.

Vymazanie skladby „Abide With Me“ bolo v priestore už dlhšie. Táto cirkevná skladba bola teraz vyčiarknutá z repertoáru na Deň republiky preto, aby sa pri príležitosti 75. výročia nezávislosti od koloniálnej veľmoci Veľkej Británie zdôraznila indická kultúra, vysvetlila vláda.

Začiatkom roka úrady nariadili všetkým školám v krajine, aby každé ráno od začiatku osláv nezávislosti 27. januára až do 7. februára praktizovali pred indickou zástavou joga cvičenie „Pozdrav slnku“.

„Nariadiť iným náboženstvám praktizovanie rituálu určitého náboženstva je neprijateľné v krajine, ktorá sa považuje za sekulárnu,“ cituje Ucanews otca Maria Charlesa, tajomníka biskupskej komisie pre vzdelávanie a kultúru. Joga je filozofické učenie pochádzajúce z hinduizmu, ktoré zahŕňa duševné a fyzické cvičenia.

V uplynulom roku narástlo násilie voči kresťanom a ich diskriminácia. Podľa organizácie United Christian Front bolo zaznamenaných rekordných 486 prípadov násilia voči kresťanom.

V druhej polovici roka lídri hinduistických nacionalistov vyzvali na „vyčistenie“ Indie od kresťanov a moslimov. Na Vianoce sa kostoly v 16 mestách stali terčom radikálnych hinduistických útokov.

Zdroj: Kathpress

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
Modernes Massivhaus mit Doppelgarage, Flachdach und überdachter Terrasse.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.