TopTip

Iniciatíva Kresťan na vidieku pripravila Semenár

Iniciatíva Kresťan na vidieku pripravila Semenár TK KBS

Iniciatíva Kresťan na vidieku pripravila ďalšiu online aktivitu. Ide o sériu seminárov pod názvom Semenár, počas ktorej sa môžete postupne naučiť, ako si dopestovať vlastné kvalitné semená zeleniny. O dôvodoch, prečo sa vôbec takto trápiť a dávať si prácu naviac, hovorili prví dvaja zanietení pestovatelia Peter Lazorík a Tomáš Abel. Peter Lazorík je kňazom Gréckokatolíckej rómskej misie. Jeho veľkou záľubou je pestovanie rôznych rastlín. Aby bol čo najviac ekologický, snaží sa produkovať aj vlastné semienka. Vníma totiž, že je potrebné sa vrátiť k veciam, ktoré tu fungovali v minulosti. Zároveň sa tým podľa neho podporuje biodiverzita. „Za posledných pár rokov doslova vymrelo neuveriteľné množstvo zeleniny. Strácame rôznorodú genetickú variabilitu, ktorú za tisícky rokov ľudia dali dokopy a vytvorili,“ povedal Lazorík
Ako jeden z dôvodov na semenárčenie Peter Lazorík uviedol aj finančnú výhodu a tiež nezávislosť od súkromných firiem. „Veľké semenárske firmy zistili, že je to možnosť, ako na tom zarobiť. Sú mnohokrát odtrhnuté od lokálnosti, mnohokrát semienko vypestujú v úplne inej krajine, než potom to semienko budeme pestovať,“ zdôraznil.
Semenár bude mať podľa jednej z organizátoriek Ivany Németovej viacero pokračovaní počas celého vegetačného roka. Témou bude všetko od teórie genetiky až po praktické návody a rady, ako dopestovať vlastné semená. „Každý mesiac bude jedno také stretnutie zatiaľ online a veríme, že možnože sa nám podarí ešte tento rok aj prezenčne,“ povedala.
Jedným z prednášajúcich bude aj Tomáš Abel. Aktuálne sa venuje najmä pestovaniu drevín. „Mne sa na tom veľmi páči to, že rastlina z vášho semena má pre vás úplne iný význam. Iný vzťah mám k rastline, keď je z môjho semena,“ uviedol.
Záznam prvého Semenára si môžete pozrieť na YouTube iniciatívy Kresťan na vidieku.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
Klassisches Einfamilienhaus mit Dachgeschoss und Zimmer im Erdgeschoss.

Darujte 2% Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.