TopTip

Zo zahraničia
Iránske obyvateľstvo trpí sankciami

Iránske obyvateľstvo trpí sankciami Ilustračná fotografia. Zdroj: The Guardian

Ekonomické sankcie USA proti Iránu „spôsobili vážne problémy“ na „všetkých úrovniach“ spoločnosti. V porovnaní s nedávnou minulosťou sa „pre bežných ľudí život stal veľmi ťažkým“. Toto konštatoval pre AsiaNews otec Ryan Issa, 43-ročný kňaz Teheránskej archieparchie Chaldejskej cirkvi.

„Ekonomika zohráva podstatnú rolu v našom živote a v našej spoločnosti, na každej úrovni“, vysvetľuje otec Issa. Ceny spotrebného tovaru a potravín sa „líšia od obchodu k obchodu“, no problém nie je len ekonomický, týka sa aj kultúrnej sféry. „Štúdium stratilo hodnotu. Mnohé továrne sú zavreté alebo práve prerušujú svoju výrobu. A plat bežného zamestnanca dnes postačuje na pokrytie len týždenných výdavkov rodiny.“

Príčinou eskalácie napätia medzi Iránom a USA bolo rozhodnutie amerického prezidenta Donalda Trumpa z máji 2018 odstúpiť od jadrovej dohody s Iránom. Biely dom následne uvalil na Irán najťažšie sankcie v histórii, posilnil vojenskú prítomnosť v oblasti a eliminoval iránsky export ropy, čo neblaho zasiahlo na prvom mieste iránske obyvateľstvo. V týchto dňoch Washington uvalil nové finančné sankcie na iránskeho najvyššieho lídra ajatolláha Alího Chameneího a jeho spoločníkov v reakcii na zostrelenie amerického dronu v zálive, podľa Washingtonu v medzinárodných vodách, podľa Iránu na jeho území.

V reakcii na nové sankcie iránsky prezident Hassan Rúháni telefonoval s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom a ubezpečoval ho, že Teherán „nemá záujem stupňovať napätie a nevyhľadáva vojnu s nikým, ani s USA“.

Terajšia situácia kresťanov v Iráne

Otec Issa zdôraznil, že „kresťanská menšina určite nie je na tom lepšie ako moslimská väčšina. Hlavné obavy katolíkov sa týkajú neustáleho exodu kresťanov z Iránu. „Najväčšou túžbou mladých ľudí, kresťanov i nekresťanov, je emigrovať alebo si nájsť zamestnanie a viesť normálny, dôstojný život v krajine alebo za jej hranicami.“

V Iráne žije asi 22-tisíc katolíkov (asi 500-tisíc kresťanov). Drvivú väčšinu z 82 miliónov obyvateľov Iránu tvoria šiitski moslimovia (90%; sunnitov je v Iráne len niečo vyše 5%).

Mierový apel

V reakcii na eskaláciu napätia medzi Teheránom a Washingtonom, ktoré postihuje v prvom rade obyvateľstvo, vydalo vyše sto aktivistov a intelektuálov z Iránskej islamskej republiky nový mierový apel. Varujú pred „ničivými“ dôsledkami nového vojenského konfliktu v regióne.

Vojenská akcia proti Iránu by podľa signatárov mala „katastrofálne“ následky pre milióny bežných ľudí a viedla by k „sektárskemu násiliu a konfliktom medzi civilistami“ aj v okolitých krajinách.

Znepokojený Irak

Mierový apel iránskych aktivistov podporuje aj iracký prezident Barham Sálih. V prejave v rámci oficiálnej návštevy Londýna vyzval medzinárodné spoločenstvo k zodpovednému konaniu, aby sa vyhlo vojenskému konfliktu medzi Teheránom a Washingtonom.

Podľa irackého prezidenta treba dobojovať vojnu proti tzv. Islamskému štátu. Irak si praje dobré susedské vzťahy s Iránom, zatiaľ čo USA zostávajú „dôležitým partnerom“ pre Bagdad.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 04.06.2020

  • Modlí sa o. Ján Krupa.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
  • Za zosnulého svokra Vojtecha, ktorý nás opustil už pred 23 rokmi. Zuzana
  • Za babku Anku, za silu a trpezlivosť znášať chorobu a ťarchu každodennej bolesti. Vnučka Betka
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.