TopTip

Novinky
J. Spuchľák: V Krakove s hrdosťou spomínam na našich pútnikov

J. Spuchľák: V Krakove s hrdosťou spomínam na našich pútnikov

Predpovede počasia ukazovali, že tohtoročná púť Rádia Lumen do Krakova bude upršaná. Nestalo sa tak a počas púte bolo príjemné slnečné počasie. Aj to, podľa riaditeľa Rádia Lumen Juraja Spuchľáka, umocňovalo atmosféru. V rozhovore hovorí o tom, koľko ľudí prišlo na tohtoročnú púť, ale aj čo pre neho znamená pútnické miesto Sanktuárium Božieho milosrdenstva v Krakove.

Začiatkom mája sa uskutočnila v poradí už 15. púť Rádia Lumen do Sanktuária Božieho milosrdenstva v Krakove. Ako by ste zhodnotili jej priebeh. V čom bola iná oproti predchádzajúcim púťam, ktorých ste sa zúčastnili?

V poradí 15. púť Rádia Lumen  tu v Krakove do svätyne Božieho milosrdenstva bola zvláštna svojou rodinnou atmosférou, ktorú umocňovala aj skutočnosť, že napriek nepriaznivej predpovedi počasia sa práve počas púte vyjasnilo. Vďačnosť a vedomie Božej blízkosti dominovala celou púťou.

Počas púte ste absolvovali množstvo rozhovorov s našimi poslucháčmi. Z akých regiónov Slovenska prišli do Krakova?

Celkovo sa tohtoročnej púte podľa miestnych usporiadateľských a organizačných zložiek vo svätyni zúčastnilo približne pätnásťtisíc pútnikov. Zloženie pútnikov bolo iné oproti minulým rokom. Najmä preto, že viaceré skupiny prišli z okolia Nitry a Bratislavy. Mnohí z nich a aj niektorí kňazi boli na púti spolu s nami v Krakove prvý raz. Stretnutie s nimi malo radostný charakter a všetci svorne vítali atmosféru modlitby a duchovna počas púte.

Vráťme sa trocha do histórie. Prečo púť Rádia Lumen smeruje každoročne práve do Sanktuária Božieho milosrdenstva v Krakove?

Každá doba má svoje špecifické potreby a pokladnica duchovných dobier v Katolíckej cirkvi je bohatá. Dnešná doba so svojou rýchlosťou a počtom požiadaviek na ľudí vyvoláva potrebu upokojenia, istoty a usporiadanosti v duchovnom a citovom živote. Myšlienka Božieho milosrdenstva je preto výsostne aktuálna. Pre človeka v ťažkostiach je Božie milosrdenstvo útočiskom a zároveň inšpiráciou. Aj v našom rádiu sa snažíme napĺňať duchovné potreby našich poslucháčov, ktorí žijú uprostred tohto sveta.

Okrem toho je potrebné dbať na určité zákonitosti v práci elektronického média s jeho poslucháčmi. Púť je významnou udalosťou v rámci jedného roka. Ide o stretnutie pracovníkov rádia s poslucháčmi a samotnej komunity poslucháčov. Krakov vidím ako veľmi dobre miesto pre umiestnenie takého počtu ľudí, kde nie celebritu zo sveta - človeka - voláme na stretnutie, s tou prvou celebritou s veľkým “ C “, ktorou je pre nás Ježiš Kristus.

Vzácnosťou púte je aj to, že každoročne príde slovenských pútnikov pozdraviť miestny biskup...

Od začiatku pútí som sa usiloval komunikovať organizáciu púte s miestnym biskupom – kardinálom Stanislavom Dziwiszom a teraz arcibiskupom Jędraszewským. Vedel, že máme púť do Krakova a vyjadroval som radosť nad stretnutím s ním ako miestnym pastierom. Na dávnejšej púti s kardinálom Tomkom sa vtedajší kardinál zastavil a odvtedy si vždy miestny arcibiskup našiel čas na stretnutie s našimi pútnikmi.

Čo pre vás osobne znamená toto pútnické miesto?

Je to miesto, ktoré je ozvláštnené a preniknuté duchom modlitby. Miesto, kde s hrdosťou spomínam na našich veriacich pútnikov, ktorí prichádzajú pre modlitbu a duchovné stretnutie uzobraní tak, ako máloktorý iný národ alebo skupina pútnikov. Miesto, kde sa stretávame s našimi poslucháčmi a miesto otvorenosti zo strany tamojších kňazov a duchovných správcov svätyne aj napriek tomu že nepochádzame z ich krajiny alebo diecézy. Je to taktiež miesto nových priateľstiev a stretnutí s kňazmi. Na poslednej púti ich bolo 70. Napriek povinnostiam prichádzajú spolu s veriacimi a pomáhajú nám aj so spovednou službou. Touto cestu chcem im aj sestrám z komunity Kongregácie sestier Matky Božieho milosrdenstva v Krakove za všetky tieto púte veľmi pekne poďakovať. Ďakujem aj za dobrý príklad, ktorý mi svojím konaním dali.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 04.06.2020

  • Modlí sa o. Ján Krupa.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
  • Za zosnulého svokra Vojtecha, ktorý nás opustil už pred 23 rokmi. Zuzana
  • Za babku Anku, za silu a trpezlivosť znášať chorobu a ťarchu každodennej bolesti. Vnučka Betka
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.