TopTip

Čo (ne)vieme o Cirkvi
Ján Pavol II. bol veľký mariánsky ctiteľ

Ján Pavol II. bol veľký mariánsky ctiteľ

Vyše 26 rokov viedol Katolícku cirkev a voviedol ju do tretieho tisícročia: od roku 1978 do roku 2005 trvajúci pontifikát Jána Pavla II. bol druhý najdlhší v 2000-ročných dejinách Cirkvi. A okrem toho prvý Slovan a Poliak s občianskym menom Karol Józef Wojtyła na Petrovom stolci bol prvým netalianskym pápežom po 455 rokoch. 18. mája by sa bol dožil 100 rokov.

Zjavne Wojtyłove bohaté skúsenosti so životom v ťažkých podmienkach počas nemeckej okupácie a následnej komunistickej totality, ako aj jeho polyglotnosť a mnohými cestami získaný prehľad o svete, v kombinácii s lobingom viedenského arcibiskupa a kardinála Franza Königa presvedčili kardinálov, ktorí v druhom konkláve 16. októbra 1978 zvolili práve krakovského arcibiskupa a kardinála Karola Wojtyłu za nástupcu Jána Pavla I., ktorý bol pápežom len 33 dní.

Ján Pavol II., ktorý sa narodil 18. mája 1920 vo Wadowiciach pri Krakove, bol hlboko ovplyvnený dejinami a kultúrou svojej poľskej vlasti. Výrečným svedectvom o tom je jeho celoživotná hlboká úcta k Božej Matke.

V dobe stratenej štátnosti, keď si na vyše sto rokov Poľsko rozdelili okolité štáty Prusko, Rakúsko a Rusko, bolo pre mnohých Poliakov náboženstvo ústredným bodom vlastnej národnej identity, pretože cudzí vládcovia na Západe boli protestanti a na Východe pravoslávni. Byť Poliakom preto znamenalo byť katolíkom. Poľský katolicizmus mal neustále decentne mariánsky ráz. Mariánske pútnické miesto Čenstochová so svojou Čiernou Madonou bolo zdrojom duchovnej sily pre krajinu. Šesťkrát navštívil Ján Pavol II. poľskú národnú svätyňu. Jeho pápežský erb ukazuje pod krížom písmeno „M“, čo je skratka pre Máriu. Pápežské motto Jána Pavla II. „Totus Tuus - Celý Tvoj“ svedčí o jeho zverení sa panenskej Božej Matke.

Aj portugalské mariánske pútnické miesto Fatima malo pre Jána Pavla II. osobný význam. Atentát na jeho osobu 13. mája 1981, ktorý len-len prežil, sa časovo zhodoval so 74. výročím zjavenia Božej Matky vo Fatime. Na 75. výročie Ján Pavol II. vycestoval do Portugalska a guľku z pištole, ktorá ho trafila, nechal z vďačnosti zapracovať od koruny fatimskej sochy Panny Márie. Tretie tajomstvo, ktoré Panna Mária zjavila fatimským pastierikom, zverejnil v roku 2000. Krvou sfarbené biele biskupské rúcho, o ktorom je tam reč, pápež z Poľska vzťahoval na svoj vlastný osud. 

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 04.06.2020

  • Modlí sa o. Ján Krupa.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
  • Za zosnulého svokra Vojtecha, ktorý nás opustil už pred 23 rokmi. Zuzana
  • Za babku Anku, za silu a trpezlivosť znášať chorobu a ťarchu každodennej bolesti. Vnučka Betka
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.