TopTip

Japonskí biskupi varovali pred novou studenou vojnou

Japonskí biskupi varovali pred novou studenou vojnou zdroj foto: pixabay.com

Konferencia japonských katolíckych biskupov ohlásila desaťdňovú modlitbovú kampaň za mier a proti jadrovým zbraniam v súvislosti s blížiacimi sa výročiami zhodení atómových bômb na Hirošimu (6. augusta) a Nagasaki (9. augusta) v roku 1945.

„Okrem ozbrojených konfliktov a utrpenia utečencov po celom svete má výrazne negatívny dopad na politickú a ekonomickú stabilitu medzinárodného spoločenstva ‚nová studená vojna‘ medzi USA a Čínou,” uviedol predseda konferencie biskupov Mitsuaki Takami vo vyhlásení zverejnenom na webovej stránke biskupov.

Ako príklady krajín s ozbrojenými konfliktmi a vážnym porušovaním ľudských práv uviedol Mjanmarsko a Afganistan. Arcibiskup mesta Nagasaki vyjadril vo vyhlásení poľutovanie nad tým, že Japonsko, ktoré nemá jadrové zbrane, sa nepripojilo k medzinárodnej zmluve o zákaze šírenia jadrových zbraní, ktorá nadobudla platnosť v januári tohto roka.

Modlitbová kampaň s mottom „Chráňte všetok život“ bude od 6. do 15. augusta pripomínať leitmotív návštevy pápeža Františka v Japonsku v novembri 2019.

Pápež František počas návštevy Japonska označil vlastnenie jadrových zbraní za nemorálne. Vo svojej najnovšej sociálnej encyklike „Fratelli tutti“ (2020) vyzval na úplné zrušenie jadrových zbraní ako globálnu „morálnu a humanitárnu povinnosť“.

6. augusta 1945 americký bombardér B-29 „Enola Gay“ zhodil atómovú bombu na mesto Hirošima. 80 000 ľudí zomrelo okamžite, desaťtisíce prišli o život v dôsledku ožiarenia. O tri dni neskôr, 9. augusta, spadla na Nagasaki ďalšia atómová bomba, ktorá zabila 40 000 ľudí.

Zdroj: Kathpress

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.