TopTip

Jeruzalem je domom modlitby pre všetky národy

Jeruzalem je domom modlitby pre všetky národy zdroj foto: pixabay.com

Súčasné zastavenie bojov prinieslo podľa slov jeruzalemského latinského patriarchu Pierbattistu Pizzaballu trocha upokojenia do rodín vo Svätej zemi. „Nevyriešilo to však problémy, z ktorých toto násilie vzišlo,“ povedal v homílii na turíčnu vigíliu v sobotu večer v jeruzalemskej Bazilike svätého Štefana. Katolíci vo Svätej zemi sa opäť na Turíce modlili za ukončenie vojny v ich krajine.

Pizzaballa označil extrémne napätie v rôznych zmiešaných arabsko-židovských mestách za znepokojujúce znamenie. Žiadal odsúdenie verbálneho násilia a agresívneho jazyka, ktoré „nevyhnutne vedú k fyzickému násiliu“. Pocity nenávisti by sa nemali ani pestovať ani pripúšťať. Je prospešné vidieť dôkazy o priateľstve a bratstve medzi židovskými a arabskými Izraelčanmi napriek napätiu a násiliu.

Príbeh Turíc hovorí konkrétne k jeruzalemskej materskej cirkvi, a to najmä v súčasnej situácii, ktorá sa vyznačuje rozdelením, ako aj politickou a náboženskou nenávisťou a rozkolom. Prvým a vlastným poslaním materskej cirkvi preto musí byť podľa talianskeho františkána svedectvo jednoty a mieru.

Pizzaballa poukázal na biblické opisy Jeruzalema ako „domu modlitby pre všetky národy“, ktoré vytvárali charakter svätého mesta. Jeruzalem zhromažďuje všetky duše na svete. „Zvonenie zvonov, volanie muezína, zvuk šofara ... to je jeho hlas. Chvíle židovskej, kresťanskej a moslimskej modlitby vyznačujú jeho čas.“

Patriarcha vyzval politické a náboženské autority, aby „mimoriadne opatrne chránili toto jedinečné dedičstvo“. Každé rozdelenie, každé gesto odmietnutia druhých a každá forma násilia sú hlbokou ranou v živote mesta. Nie je preto náhoda, že najnovšia vlna násilia vo Svätej zemi sa začala v Jeruzaleme.

Zdroj: Kathpress

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

  Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
  Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
  Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
  Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 21.09.2021

 • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na september: Aby sme všetci vedeli robiť odvážne rozhodnutia v prospech jednoduchého životného štýlu, šetrnému voči životnému prostrediu, a aby sme sa tešili z mládeže, ktorá si radikálne osvojila tento štýl.
 • Úmysel KBS na september: Aby sa posolstvo evanjelia stávalo viditeľným v praktických činoch a živote našej spoločnosti.
 • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.