Jezuita Ignác Kriššák: Na vysviacku čakal 13 rokov. | Rádio Lumen

TopTip

Novinky
Jezuita Ignác Kriššák: Na vysviacku čakal 13 rokov.

Jezuita Ignác Kriššák: Na vysviacku čakal 13 rokov.

Jezuita Ignác Kriššák

Už v nedeľu 4.2. uvedieme prvú časť z projektu Poslanie mali v úcte. Sériu rozhlasových dramatizácií začneme dielom o Ignácovi Kriššákovi.

Páter Ignác Kriššák, jezuita, sa narodil 31. januára 1934 v Ždiari  a dnes by mal 84 rokov.

Zaujímavou udalosťou bolo  prijatie sviatosti birmovania 13. júna 1944 z rúk vtedajšieho biskupa Jána Vojtaššáka, ktorý keď videl zbožnosť birmovanca  mu údajne povedal: "Chlapče, počítam s Tebou v seminári.“

Neobyčajnú udalosť, ktorá vtedy poháňala 10-ročného chlapca, potvrdil samotný Ignác pri svojej primičnej slávnosti slovami: "Môžem ďakovať nebohému biskupovi Jánovi Vojtaššákovi, že som dosiahol svoj vytúžený cieľ."

Ako 21-ročný maturoval  v roku 1955 a podal si žiadosť do Bratislavského seminára, kde ho pre obmedzený počet poslucháčov neprijali. Napriek tomu svoju túžbu po kňazstve nestratil a v pokore ju dalších trinásť rokov v sebe ukrýval.

Počas politického uvoľnenia v roku 1968 vstúpil v Košiciach do rehole jezuitov a 1.10. sa mu splnil sen, keď sa dostal do seminára v Bratislave a začalo sa štúdium teológie.

19.juna 1971 v Dóme sv. Martina prijal kňazskú vysviacku a začalo sa jeho kaplánske pôsobenie v Košicicach, vo Vranove n. Topľou a Humennom, kde sa jeden z jeho výletov s miništrantami pre mladého kňaza skončil tragicky.

Spoznajte jeho príbeh v jedinečnom dramatickom spracovaní už túto nedeľu 4.2.2018 o 13:00 v premiére na Rádiu LUMEN.

Podobné články

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 15.08.2018

  • Milí poslucháči, svoje úmysly modlitieb nám posielajte emailom na umysel@lumen.sk
  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na august: Aby závažné ekonomické a politické rozhodnutia slúžili na ochranu rodiny ako pokladu ľudského spoločenstva.
  • Úmysel KBS na august: Nech je prázdninový a dovolenkový oddych spojený aj s obnovou ducha v našom národe.
  • Modlí sa o. Juraj Spuchľák, riaditeľ Rádia Lumen.
  • Za obrátenie súrodencov a ich rodín a ako prosbu za milosť dobrého života, Božie požehnanie a dary Ducha Svätého a poďakovanie za doterajšiu pomoc a ochranu. Anna
  • Za zdravie a Božie požehnanie za moju sestru Máriu a jej rodinu. Sestra
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.