TopTip

Kalvária v Bratislave je pripravená na zimu

Kalvária v Bratislave je pripravená na zimu

Krížová cesta na Kalvárskom vrchu v Bratislave je pripravená na zimu. Na brigáde sa o to postarali dobrovoľníci. Od popadaného lístia vyčistili cestu smerom ku krížovej ceste, i okolie obnovenej barokovej kaplnky.

„Napriek tomu buďte pri modlitbe či prechádzke na Kalvárskom vrchu opatrní. Modlime sa za uzdravenie sveta od pandémie, aby sme sa mohli budúci rok pustiť do ďalších plánov obnovy tohto pútnického miesta v širšom centre Bratislavy. Vďaka patrí dobrovoľníkom z kresťanského spoločenstva Sprevádzajúci - pútnické bratstvo a občianske združenie Bratislavská Kalvária," uviedli organizátori akcie.

Bratislavská Kalvária na Kalvárskom vrchu bola postavená medzi prvými v Uhorsku. Práve 14. septembra 1694 niesli z Dómu sv. Martina v procesii základný kameň kostola Povýšenia sv. Kríža, ako pripomenutie na slávnu bitku pri Viedni 1683. Túto udalosť si chcú iniciátori akcie pripomínať každoročne. Na mieste pútnické bratstvo Sprevádzajúci pravidelne organizuje krížové cesty, zároveň priestor aktívne udržiava. Dodnes sa zachovala časť pôvodnej cesty. Na kríž sa vrátil obnovený a posvätený korpus Krista.

Postupne sa realizuje ďalšia obnova - revitalizácia priestoru. Sprevádzajúci napomohli aj k založeniu občianskeho združenia Bratislavská Kalvária. Zároveň pokračuje v obnove Kalvárie. Od Bratislavskej arcidiecézy dostalo požehnanie na komplexnú pamiatkovú obnovu pôvodného VI. zastavenia Krížovej cesty na bratislavskej Kalvárii. "Veríme že spoločným úsilím sa nám podarí obnoviť postupne celú Krížovú cestu, aby bola dôstojným miestom duchovnej obnovy Bratislavčanov," hovorí TK KBS Marián Oravec z Pútnickeho bratstva Sprevádzajúci.

Viac informácii je možné nájsť na stránkach www.sprevadzajuci.sk alebo profile na Facebooku.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 07.07.2022

  • O vieru a nádej pre Lacka a Michala, že Bohu záleží na každom človeku a jeho nesmrteľnej duši. (Helena)
  • O zdravie a silu pre onkologicky chorú Magdalénku. (Henrieta)
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.